Projekt Aquila Akcja poświęcona ptakom templariuszy

przez Marek Wyrzychowski

Projekt AquilaAkcja poświęcona ptakom templariuszyMarek Wyrzychowski Bielik to orzeł, którego wizerunek nasi przodkowie zamieścili w herbie Polski. Niestety, jeszcze nie tak dawno do orłów bielików strzelało się jak do kaczek, co spowodowało, iż prawie wyginęły.

 

Pokój oraz szacunek dla przyrody i środowiska naturalnego są wartościami, które Europejczycy chcą zachować i wzmacniać w społeczeństwie – wynika z badania Special Eurobarometr zrealizowanego przez TNS Opinion & Social na zlecenie Komisji Europejskiej. Dlatego NETWORK magazyn zdecydował się objąć patronatem akcję "Projekt Aquila", mającą na celu wspieranie ochrony populacji orłów bielików, które – o dziwo – zamieszkały niedawno na terenie województwa śląskiego.

W ramach "Projektu Aquila", 9 listopada 2007 roku w hotelu Prestige NOMA RESIDENCE w Zameczku Myśliwskim w Promnicach, (dawny pałacyk myśliwski Książąt Pszczyńskich, położony w urokliwych Lasach Pszczyńskich nad Jeziorem Paprocańskim) odbyła się aukcja charytatywna, której przedmiotem były między innymi dzieła sztuki nowoczesnej i dawnej. Imprezę zorganizowali rycerze ze Śląskiej Autonomicznej Komandorii Templariuszy – Ordo Supremus Militaris Templi Hierosolymitani (O.S.M.T.H.), a dochód z aukcji przeznaczono na ochronę wszystkich gatunków orłów w województwie śląskim.
Honorowym patronatem przedsięwzięcie objął marszałek województwa śląskiego – Janusz Moszyński, ponadto zostało ono wpisane do działalności komisji ds. środowiska Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Na imprezę przybyli m.in.: Tadeusz Donocik – prezes RIG, były wiceminister gospodarki, Jerzy Chabetko – dyrektor Okręgowej Izby Przemysłowo- Handlowej w Tychach i zarazem dyrektor biura poseł do Parlamentu Europejskiego Małgorzaty Handzlik oraz Tadeusz Cieślik – wiceprezes Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Tychach. 

Chciwość Filipa zwanego Pięknym

W programie imprezy znalazły się m.in.: wystawa fotografii dr Sabiny Cieśli-Nobis, zatytułowana "Ptasie portrety" oraz uroczystość pasowania rycerzy Zakonu Świątyni Jerozolimskiej w 700 rocznicę męczeństwa braci we Francji, członków nowo powstałej Autonomicznej Komandorii Śląskiej Zakonu Templariuszy, poprzedzona prelekcją o tych słynnych, średniowiecznych rycerzach, którą wygłosił Jean-Pierre Darcel, historyk, p.o. attache kulturalnego Konsulatu Generalnego Republiki Francuskiej w Krakowie: – Ubodzy Rycerze Chrystusa i Świątyni Jerozolimskiej, templariusze, to pierwszy wojskowy zakon rycerski powołany ok. 1118 roku przez Francuza Hugo de Payns i jego ośmiu współtowarzyszy. Pierwotnym celem zainicjowania templariuszy była obrona pielgrzymów udających się do Ziemi Świętej. Krój Jerozolimy Baldwin II przeznaczył na siedzibę rycerzy część pałacu na wzgórzu świątynnym, od którego przyjął nazwę późniejszy zakon. W roku 1128 zakon oficjalnie zatwierdził papież Honoriusz II, a Regułę opracował im sam św. Bernard z Clairvoux, założyciel zakonu Cystersów. W 1146 papież Eugeniusz III dodał templariuszom słynny czerwony krzyż, który nosili od tej pory na swoich białych płaszczach. Byli to rycerze dumni i nieustraszeni w boju. Papież Aleksander III bullą z 1180 roku uwolnił zakon spod jurysdykcji biskupów, a Innocenty III zwolnił od posłuszeństwa władzy świeckiej i wszelkich opłat i ceł. Nastąpił szybki rozwój tego bractwa. Pod koniec XIII w. istniało ponad 870 zamków, warowni i domów templariuszy, które obok spełniania zadań religijno-wojskowych, stały się centrami finansowymi, a liczne nadania wzbogacające zakon i specyficzne rozlokowanie komandorii przyczyniły się do powstania unikalnego na owe czasy systemu pożyczkowego. Templariusze zajmowali się finansami największych władców ówczesnej Europy. Dziś uważa się ich za twórców czeków i prekursorów bankowości.

Mogą Cię również zainteresować