Przedświąteczne trendy zakupowe Polaków

Porównywarka cen Skapiec.pl przeanalizowała przedświąteczne preferencje zakupowe Polaków. Z badania wynika, że największą popularnością cieszy się elektronika, aparaty cyfrowe oraz telefony.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Oprócz aparatów cyfrowych i komórek dużą popularnością cieszą się również notebooki oraz elektroniczne gadżety: palmtopy, czytniki e-booków oraz odtwarzacze MP3 i MP4. Użytkownicy portalu zainteresowani byli najbardziej aparatami cyfrowymi firmy Canon (22,66%). Tylko nieznacznie mniejszą popularnością cieszyła się marka Nikon. Natomiast na trzecim miejscu uplasował się Sony z wynikiem w granicach 16%. Marka produktu była ważnym czynnikiem, ale to cena miała największy wpływ na wybór konsumentów. Polaków już nie zadowalają aparaty cyfrowe z najniższej półki. Najpopularniejszą kategorią cenową był przedział od 1 200 zł do 1 499 zł. Na znaczeniu zyskały także wyższe kategorie cenowe.

Najpopularniejszym aparatem fotograficznym listopada 2010 r. według użytkowników Skapiec.pl był Samsung PL150 – internauci docenili jego rozsądną cenę, intuicyjne menu oraz rozmiar wyświetlacza.

Wśród telefonów komórkowych największym zainteresowaniem cieszyła się Nokia E52. W czołówce znalazła się również multimedialna propozycja firmy Samsung –
S5230 Avila oraz Nokia 6303 Classic. Tradycyjnie już internauci przy wyborze telefonów komórkowych kierowali się filtrem Producent. Niekwestionowanym liderem zestawienia okazała się Nokia (prawie 40% wyborów w obrębie filtru). Zainteresowaniem cieszyły się również takie marki jak Samsung i Sony Ericsson.

Jeśli chodzi o segment elektroniki to sądząc po zainteresowaniu konsumentów Polacy w tym roku pod choinka znajdą nawigacje GPS, monitory LCD oraz odtwarzacze MP3 i MP4. W listopadzie i pierwszym tygodniu grudnia br. Skapiec.pl odnotował również wzrost zainteresowania kategorią notebooków.

Wśród nawigacji GPS popularnością cieszyły się marki Goclever i Manta. W pierwszej dziesiątce najpopularniejszych produktów listopada znalazł się również sprzęt produkowany przez firmy Lark i Germin. Co ciekawe, wśród pierwszej dziesiątki najpopularniejszych nawigacji nie ma zbyt dużej różnicy cenowej. Dziewięć na dziesięć modeli mieści się w przedziale cenowym od 200 do 300 zł.

Polacy nie pogardziliby również gwiazdkowym prezentem w postaci notebooka. Największą popularnością cieszyły się laptopy Toshiba. Równie duże zainteresowanie odnotowały modele HP. Jeśli chodzi o procesory to internauci stawiali na notebooki z procesorem Core i5 oraz Core i3. Popularnością cieszyły się matryce 15’’ i 17’’. Największym zainteresowaniem cieszyły się monitory LCD produkowane przez LG oraz Samsung. Wyroby tych producentów zdominowały pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych produktów w sektorze monitorów LCD. Jedynym wyjątkiem był BenQ G2222HDL, który uplasował się na siódmym miejscu zestawienia.

Klienci w omawianym okresie wyrażali również duże zainteresowanie elektronicznymi gadżetami. Popularnością cieszyły się zarówno nowinki technologiczne takie jak czytniki e-booków czy palmtopy, jak i produkty zadomowione już na polskim rynku. Najpopularniejszy palmtop na Skapiec.pl to Samsung Galaxy tab. Tuż za nim uplasowały się wyroby Apple: iPad 16GB, iPad 32GB oraz 64GB. Userzy serwisu chętnie zrezygnowaliby z tradycyjnych książek, najlepiej na rzecz czytników Onyx Boox 60 lub Sony PRS-500.

W ostatnich tygodniach wzrosło również zainteresowanie odtwarzaczami MP3 i MP4. W tym segmencie bardzo korzystnie wypadła marka Apple. Popularnością w omawianym okresie cieszyły się modele Apple iPod Nano oraz Apple iPod Touch 4 gen. Wynik dający pozycję w TOP10 wśród odtwarzaczy uzyskały również firmy Creative, Sony, SanDisk oraz Pentagram. Raport został przygotowany na podstawie wyborów dokonywanych przez ponad 2 miliony użytkowników serwisu w okresie od 1 listopada do 7 grudnia 2010 roku.

Mogą Cię również zainteresować