Przejazd pod Cieśniną Beringa

przez Maciej Badowsk

Już prawie 100 lat temu pojawiały się pierwsze wizje stworzenia podwodnego tunelu łączącego Rosję z USA. Cały czas powstają nowe plany stworzenia tej drogi, lecz zwykle na planach się kończy. Jednak świat obiegła kolejna zapowiedź mówiąca, że…

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

…połączenie kolejowe miedzy Eurazją i Ameryką Północną będzie możliwe już za 10 lat. Długi na ponad 100 km tunel biegnący pod wodami Cieśniny Beringa prawdopodobnie nie będzie dotowany wyłącznie z pieniędzy państwowych obu krajów, a jego finansowaniem zajmie się raczej partnerska spółka złożona z inwestorów z całego świata. Przedsięwzięcie to według ostatnich wyliczeń będzie opłacalne wówczas, gdy po linii kolejowej będzie transportowanych 100 mln ton towarów rocznie. Ilość taka nie wydaje się niemożliwa, zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę skierowanie tą drogą lwiej części eksportu ropy naftowej pozyskiwanej z Syberii.

Wartość samego przebicia pod morskim dnem szacuje się na 12 000 000 000 dolarów. Do tego dochodzą jeszcze wszystkie koszty z wiązane z budową linii kolejowych, zakupem superszybkich pociągów i całej infrastruktury na obu kontynentach. Z tego powodu wiele osób wciąż patrzy na tę inwestycję bardzo sceptycznie. Lecz, kto wie?

Mogą Cię również zainteresować