Rzecz o motywacji – Jak ją stosować w Twojej firmie?

przez Beata Kras-Opyrchał

Rzecz o motywacjiJak ją stosować w Twojej firmie?Beata Kras-Opyrchał "Jeśli chcesz budować okręt, to nie zwołuj ludzi w celu zrobienia planów,podzielenia pracy, przygotowania narzędzi i wycinania drzew,lecz naucz ich tęsknoty za bezmiarem morza.

Powyższe słowa, to istota PRZYWÓDZTWA. A PRZYWÓDZTWO to między innymi sztuka motywacji i o tej motywacji właśnie słów kilka w dzisiejszych rozważaniach…

 

Zastanawiając się niejednokrotnie nad motywacją, jej istotą i znaczeniem w życiu firmy, jak również bazując na licznych rozmowach z Klientami, przeprowadzanymi podczas spotkań i szkoleń, po raz kolejny zdobywam dowody na to, że proces motywacji nie jest tak prosty, jak się czasami powszechnie sądzi. Pomimo szeregu ciekawych i sprawdzonych metod motywowania menedżerów i siebie samego, nadal jest to fascynujący temat, nie tylko ze względu na złożoność natury ludzkiej (wkraczamy tutaj na grunt psychologii człowieka, a motywy jego postępowania to ciągle jeszcze nie do końca "odkryty ląd") ale również ze względu na to, że niejednokrotnie nadajemy jednostronne znaczenie motywacji, tzn. zadajemy sobie pytania typu "co zrobić, jak ludzi motywować?", ale rzadko kiedy pytania – może trochę przewrotne – typu: "czym oni mnie motywują do tego, abym… ich motywował…?!". Bo przecież motywacja działa w dwie strony. Dlatego też i odpowiedzialność powinna być rozłożona "równomiernie" po stronie zarówno kadry zarządzającej, jak i całego, podlegającego jej zespołu.

Nic bez korzyści

Skupiając się głównie na pytaniu pierwszym "Jak motywować?", rozpocznę od stwierdzenia, być może banalnego, ale jakże prawdziwego, że: KAŻDY CZŁOWIEK JEST INNY. To fakt oczywisty, niemniej jednak zdecydowałam się o tym wspomnieć, bo często o oczywistych rzeczach się zapomina, jak również z racji tego, że zrozumienie tak prostego faktu, od którego "cała zabawa się zaczyna" jest kluczem do motywacji. Mądrze ujął to Robert Zend, który powiedział:

"Ludzie mają tylko jedną rzecz wspólną:
wszyscy się różnią".

I dlatego też praktycznie każdą osobę należy inaczej dopingować do działania.

Czym więc właściwie jest motywacja? Upraszczając i nie stosując zawiłych eufemizmów najprościej zdefiniować ją jako spełnianie ludzkich pragnień. W naszej firmie funkcjonuje powiedzenie, że jest to "osobisty powód do zrobienia czegoś, co zamierzamy zrobić", a ujmując rzecz najprościej – jednym słowem – motywacja to KORZYŚCI. Człowiek jest tak skonstruowany, że niczego nie robi bez korzyści… Oczywiście od razu spieszę z wyjaśnieniem, że nie chodzi tutaj tylko o bezpośrednie skojarzenie słowa KORZYŚCI w kontekście materialno-racjonalnym (choć to oczywiście też ma znaczenie) ale w o wiele większym stopniu z aspektem EMOCJONALNYM, ponieważ świadomie lub nie, ale zawsze pojawiają się pytania: "PO CO mam to coś zrobić?", "DLACZEGO mam to robić?" i "CO Z TEGO BĘDĘ MIAŁ dla siebie?". I wspaniałe jest to, że właśnie w tym aspekcie to "dla siebie" nabiera innego znaczenia: "dla siebie" będę miał dopiero wtedy, gdy zrobię coś "dla Ciebie". Czym jest to "dla siebie"? – chociażby bezgraniczną radością i poczuciem szczęścia, gdy oglądamy rozkwitający uśmiech na twarzy dziecka, kiedy dostaje ono upragnioną zabawkę… Zresztą, przykładów można mnożyć wiele.

Mogą Cię również zainteresować