Search Engine Optimization

przez Paulina Popek

Dynamiczny rozwój internetu stawia przed przedsiębiorcą wiele wyzwań. Dlatego tak ważne jest poznanie reguł rządzących światem marketingu internetowego i udoskonalenie swoich umiejętności, które pozwolą wyróżnić firmę na tle konkurencji.


Zanim pozyska się nowych klientów, warto zapewnić odpowiednią pozycję firmowej strony www. Czy można samemu osiągnąć zadowalające efekty? Miejsce w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania, podobnie jak i odpowiednia lokalizacja reklamy na billboardzie czy w gazecie, korzystnie wpływa na promocję danego podmiotu gospodarczego. Według niektórych znawców jednym z elementów zwiększających skuteczność kampanii internetowej jest SEO, czyli Search Engine Optimization.

– Pod tym pojęciem rozumie się ogół działań, których istotą jest optymalizacja strony internetowej oraz pozycjonowanie jej dla określonych słów kluczowych. Co ważne, właściciele firmowych portali www mogą samodzielnie wpłynąć na miejsce w wynikach wyszukiwania. W tym celu powinni zadbać przede wszystkim o treść i właściwą budowę strony oraz ilość i jakość prowadzących do niej linków – mówi Sebastian Kopeć, ekspert ds. pozycjonowania z firmy Procreate.

Spojrzeć oczami klienta

Dobrze zaprojektowany portal internetowy powinien być ciekawy i czytelny zarówno dla użytkowników, jak i dla wyszukiwarek. Warto zastanowić się, które wyrażenia najlepiej charakteryzują dane przedsiębiorstwo. – Dobierając słowa kluczowe należy postawić się na miejscu potencjalnego klienta. Trzeba pomyśleć, co wpisze on w wyszukiwarkę, aby odnaleźć poszukiwany produkt lub usługę. Przykładowo, sklep sportowy z Poznania w opisie i tytule strony głównej powinien zawrzeć krótką charakterystykę swojej działalności, np. „Sklep sportowy – odzież sportowa, sprzęt i akcesoria – Poznań” – wyjaśnia Kopeć. O wiele trudniejsze może okazać się dopasowanie wyrazów pod kątem biura rachunkowego. – W tym przypadku lepiej skoncentrować się na słowach kluczowych związanych z tzw. regionalizacją, czyli nazwą miejscowości bądź województwa, w którym prowadzona jest działalność – dodaje.

Należy także pamiętać, że każda podstrona uznawana jest przez wyszukiwarkę jako osobny element. Jeżeli portal nie posiada osobnych podstron dla różnych produktów czy usług, najlepiej scharakteryzować działalność firmy w treści strony. O czym jeszcze należy pamiętać? – Warto publikować unikalne teksty, ponieważ wyszukiwarki są uczulone na tzw. duplicate content, czyli powielone treści – wyjaśnia Sebastian Kopeć.

Pokazać się w sieci

Na ocenę firmowej strony www wpływa także ilość i jakość linków wychodzących. Niestety, te pojęcia nie są równoznaczne. W przypadku zamieszczenia zbyt dużej liczby odnośników do portali, których treść nie jest związana z działalnością danego podmiotu, jego strona www może zostać gorzej oceniona, a nawet usunięta z wyników wyszukiwania. – Należy zatem poszukiwać partnerów wśród portali, których tematyka w jakiś sposób wiąże się z branżą naszego przedsiębiorstwa. Warto pojawiać się również na portalach społecznościowych. Są one nie tylko dobrym narzędziem społeczno-marketingowym, ale także korzystnie wpływają na pozycjonowanie firmowej strony www – zauważa Kopeć.

Powyższe wskazówki okazują się przydatne, jednak wymagają poświęcenia sporej ilości czasu. SEO nieustannie się zmienia, a konkurencja nie śpi. Chwila nieuwagi może więc spowodować spadek danej strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Skupiając się na ciągłym zgłębianiu tajników marketingu internetowego łatwo zapomnieć o innych ważnych kwestiach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. W takiej sytuacji warto, aby promocją przedsiębiorstwa zajmowała się zewnętrzna firma. Jednym z najważniejszych elementów takiej współpracy jest wybór odpowiedniej strategii i technik działania.

– Może się bowiem okazać, że pozycjonowanie strony jest niewystarczające i istnieje konieczność wsparcia go za pomocą linków sponsorowanych. Takie rozwiązanie jest dobre zwłaszcza dla nowych przedsiębiorstw, ponieważ w krótkim czasie pozwala im zdobyć odpowiedni rozgłos w sieci. Promując się w internecie nie należy ograniczać się więc tylko do jednej formy promocji – podsumowuje Sebastian Kopeć.

Mogą Cię również zainteresować