Świąteczne zakupy – taniej i na bogato

przez Edyta Kobiela-Chodzyńska

Tegoroczne święta, mimo że w dobie kryzysu, w Polsce będą spędzone na bogato. Na prezenty chcemy wydać więcej niż rok temu, jednak ich cena pozostaje dla nas kluczowa. Jak szukać atrakcyjnych okazji?

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Dużo, ale tanio

Z pomocą przyjdzie nam internet oferując wiele sposobów na oszczędność. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie drogerii Douglas, na święta Bożego Narodzenia w tym roku wydamy o 5% więcej niż wynosiły deklaracje rok wcześniej. Oznacza to, że kryzys w Polsce jest mniej odczuwalny, a w porównaniu do innych krajów europejskich jesteśmy rozrzutni – wydając relatywnie więcej. Mimo to, cena dalej pozostaje kluczowym czynnikiem przy wyborze prezentu. Dla 52% Polaków jest ona głównym argumentem do podjęcia decyzji o zakupie. Internet oferuje coraz więcej możliwości oszczędzania podczas zakupów. Badania Deloitte „Zakupy świąteczne 2011”, przeprowadzane corocznie w okresie przedświątecznym wskazują, że internet staje się pomocny na każdym etapie planowania zakupów świątecznych. Polacy przekonali się do tego medium i wykorzystują go zarówno do poszukiwania produktów, porównywania ich, jak i samego zakupu. Rynek sklepów internetowych prężnie się rozwija odnotowując 10% wzrost w porównaniu do zeszłego roku.

Tanio, ale pomysłowo

Największy boom odnotowały serwisy oferujące zakupy grupowe, które cieszą się coraz większą popularnością i zaufaniem wśród Polaków. Można więc przypuszczać, że zdecydowana większość Polaków poszuka świątecznych oszczędności właśnie tam. Oferta jest bardzo szeroka i atrakcyjna – zamiast jak co roku kupować prezenty w postaci kosmetyków i książek – można zaskoczyć rodzinę i wykupić wycieczkę zagraniczną albo weekend w SPA i to wszystko – za pół ceny. Jak podaje OBOP w badaniach zleconych dla Citeam.pl ponad 60% ankietowanych nie pogardziłoby prezentem w postaci np. weekendu w górach. Osoby szukające kreatywnych i zaskakujących prezentów będą miały w czym wybierać.

A może być jeszcze taniej!

Nowością na polskim rynku są platformy zakupowe pośredniczące w zakupach i zwracające część gotówki z przeprowadzonej transakcji. Jest to bardzo kuszące, ponieważ możemy odzyskać nawet 10% wartości naszych zakupów, a następnie przelać zebraną gotówkę z powrotem na konto. System ten za granicą spotkał się z wielką sympatią. Na przykład francuski Cashstore.fr zdeklasował swą popularnością portale zakupów grupowych. Taką możliwość w Polsce oferuje np. portal Szmalback.

Nie jest on zupełną alternatywą dla zakupów grupowych, ponieważ są one partnerami portalu. Dzięki temu możemy kupić prezent taniej za pośrednictwem zakupów grupowych, a potem jeszcze odzyskać cześć gotówki z już i tak atrakcyjnego zakupu. Portal tego typu będzie zachętą również dla tych, którzy są przywiązani do klasycznych prezentów, jakimi są np. książki lub kosmetyki. W ofercie znajdziemy wiele księgarni i drogerii. Jak wynika z badań Deloitte większość Polaków zdecyduje się na zakup w pierwszej kolejności kosmetyków, co pozostaje w zgodzie z tym co większość chciałaby dostać na święta. 48% osób będzie szukało pod choinką książek, a 45% kosmetyków. Jeżeli zdecydowalibyśmy się na zakup książki w postaci audiobooka otrzymamy 15% zwrotu, natomiast przykładowo Yves Rocher zwraca 10% wartości zakupów. Dodatkowym atutem platformy jest system wishlist. Jeżeli nasi znajomi również skorzystają z platformy mogą dodawać produkty, które chcieliby dostać. W tym momencie wybór prezentu może stać się jeszcze prostszy.

Warto zastanowić się nad korzystnymi ofertami jakie internet nam oferuje. Niższa cena pozwoli nam na bardziej atrakcyjne produkty, a uniknięcie kolejek w centrach handlowych pozwoli zaoszczędzić czas i nerwy. Święta to przecież bezstresowy sezon wypoczynku i rodzinnej atmosfery.

Mogą Cię również zainteresować