Szybki internet od Solorza

przez Maciej Badowski
463 odsłony

Cyfrowy Polsat Zygmunta Solorza rozpoczął już sprzedaż dostępu do mobilnego internetu w technologii LTE. Dzięki zastosowaniu tej technologii możliwy jest transfer danych z prędkością 150 MB/s. Dzięki temu, Cyfrowy Polsat chce odebrać klientów sieciom komórkowym i stacjonarnym.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Po miesiącach zapowiedzi i testów największa platforma satelitarna na rynku zaczęła sprzedaż dostępu do mobilnego internetu w technologii LTE. Umożliwia to przesył danych z prędkością do 150 MB/s. Takiej szybkości nie oferuje nikt na rynku. Trzeba zaznaczyć, że podana prędkość jest osiągana tylko w warunkach idealnych. Jednak nawet, jeśli klientowi uda się zaoferować efektywny transfer choćby na poziomie 7,5 Mb/s to taka prędkość w zupełności wystarcza na transmisję na żywo programu w jakości HD. Nie ma niczego bardziej obciążającego sieć…

Nową ofertę Cyfrowy Polsat kieruje nie tylko do obecnych 3,5 mln odbiorców programów telewizyjnych. Zamierza też walczyć o nowych klientów. To oznacza starcie nie tylko z operatorami komórkowymi, ale także z dostawcami internetu stacjonarnego i operatorami kablowymi. Jednak Cyfrowy Polsat musi rozwiązać kilka problemów, które wpływać będą na jakość oferty. Sieć LTE wciąż jest w budowie, więc zasięg oferowanych przez nią prędkości to na razie 1700 miejscowości. Dlatego spółka połączyła ofertę z technologią HSPA+, która dostępna jest na znacznie większym terytorium – obejmuje około 17 tys. miejscowości. Tempo rozwoju sieci LTE zależeć będzie od tego, czy i kiedy UOKiK zgodzi się, aby Zygmunt Solorz-Żak przejął Polkomtel. Kolejną sprawą jest opłacalność inwestycji. Na dzień dzisiejszy trudno stwierdzić, czy LTE podbije rynek.

Mogą Cię również zainteresować