Tanie rozmowy nie dla Polaków

472 odsłony

Komisja Europejska ma dobre wieści dla tych, którzy dużo podróżują. Rozmowy telefoniczne i korzystanie z internetu z komórki będą tańsze. Jest jednak drobny problem. Ceny wyznaczono w euro, a wobec osłabienia złotego może się okazać, że koszty rozmów spadną w Europie, ale nie w Polsce informuje.


W UE stopniowo obniżane są opłaty roamingowe. Od 1 lipca 2010 r. za inicjowane przez abonenta połączenie opłata nie może przekroczyć 0,39 euro (bez VAT), a za połączenie przychodzące – 0,15 euro (bez VAT). Takie stawki określa Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE).

Wprawdzie rozporządzenie obniża opłaty, ale są one podawane w euro. Gdy w 2008 r. przeliczano opłaty, euro kosztowało 3,20 zł. „Obecnie kurs jest znacznie wyższy. Pomimo obniżenia stawek niektóre opłaty mogą więc nie spaść.” – tłumaczy „Gazecie Prawnej” Piotr Dziubak z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Operatorzy od tego roku zobowiązani są także do wprowadzenia limitów dla transmisji danych, tzw. cut off limits. „Do tej pory nie było żadnego ograniczenia w korzystaniu z internetu przez komórkę. W tej chwili wprowadzono limit korzystania z internetu do 50 euro. Po przekroczeniu tego progu trzeba będzie potwierdzić dalszą chęć korzystania z sieci.” – dodaje dziennikowi Piotr Dziubak.

Mogą Cię również zainteresować