Test na inteligencję – demaskujemy oszustów

przez Alicja Leś

„Inteligencja i charakter – to jest cel prawdziwej edukacji” – mówił Martin Luther King. Charakteru sprawdzić się nie da, ale inteligencje tak. Eksperci z KluczDoKariery.pl podpowiadają jak to zrobić, aby nie wpaść w sidła oszustów.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Testów poziomu inteligencji, które są dostępne w internecie jest setki, jak nie tysiące. Znaczna część dostępna jest bez ograniczeń. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce hasło „test iq” lub „testy na inteligencje”. Jakże duża jest nasza frustracja, gdy po przejściu kilkudziesięciu trudnych pytań wyświetla nam się komunikat „aby zobaczyć wynik, wyślij sms o treści… na nr…”. Jeszcze szerzej nam się oczy otwierają, gdy po wysłaniu owego smsa z konta zabrało nam 9,99 zł a nie 1 zł jak było napisane na stronie internetowej. Drugą możliwością jest, że wykonany przez nas test nie został przygotowany przez profesjonalistów i pomimo, że wynik wyszedł niski – i jesteśmy niezadowoleni, może okazać się, że nie ma on nic wspólnego z rzeczywistością.

Oszustów w internecie jest wielu. Ze względu na brak bezpośredniego kontaktu, wielu ludzi pozwala sobie na kłamstwa i naciąganie. Trzeba być niezmiernie ostrożnym, aby nie wpaść w ich sidła. W pierwszej kolejności chcąc wykonać taki test warto znaleźć informacje, kto go przygotował i na podstawie jakich materiałów / teorii. Kolejnym ważnym krokiem jest przeczytanie regulaminu portalu. Nie mamy tu na myśli zaznaczenie, że się go przeczytało, lecz zapoznanie się z dokumentem w szczególności zwracając uwagę na dział dotyczący odpłatności. Każda profesjonalna strona posiada regulamin w miejscu ogólnodostępnym dla każdego użytkownika. Zdarzają się strony, gdzie regulaminu nie ma lub nie można go w prosty sposób odnaleźć. Wówczas zalecamy szczególną ostrożność!

Istnieją takie strony, które pozwalają na wykonanie testu na inteligencję przygotowanego przez profesjonalistów. Tak jest w przypadku KluczDoKariery.pl. Na tym portalu dostępny jest test IQ przygotowany przez Piotra Pudło – psychologa, doktoranta i absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego. Test oparty jest na modelu teoretycznym inteligencji H. Gardnera. W swojej teorii wyróżnił on siedem typów zdolności umysłowych. W dostępnym teście zastosowane zostały 3 z nich, odnoszące się ściśle do zdolności intelektualnych. Uzyskany wynik pozwala uzyskać informację o poziomie intelektualnym użytkownika w każdym z nich oraz jego ogólny poziom inteligencji. Test w okresie świątecznym, czyli od 6 do 31 grudnia 2012 jest dostępny za darmo. To pewien rodzaj prezentu świątecznego dla użytkowników. W innym przypadku (czyli poza tym okresem) test jest odpłatny – informacja o cenie oraz sposobie płatności w każdym przypadku dostępna jest PRZED jego wypełnieniem.

Test inteligencji dostępny na stronie KluczDoKariery.pl pozwala nam określić przede wszystkim, czy jesteśmy osobą o rozwiniętej inteligencji przestrzennej, językowej czy logiczno-matematycznej. Inteligencja językowa charakteryzuje się zdolnościami do czytania, mówienia, pisania i myślenia przy użyciu słów, formułowania wypowiedzi, szybkiego dobierania adekwatnych do zakładanej treści przekazu słów oraz zdolność rozumienia komunikatów, nadawanych w formie pisemnej lub ustnej przez inne osoby. Inteligencja przestrzenna odnosi się do zdolności związanych z plastyczną wyobraźnią, myślenia obrazami, wrażliwością na przedmioty, kolory i wzory. Natomiast inteligencja matematyczno-logiczna ma związek z myśleniem przyczynowo-skutkowym. Przejawia się w postrzeganiu świata poprzez ciągi zdarzeń, myślenie logiczne i kreatywne rozwiązywanie problemów. Jaki jest twój typ inteligencji oraz jej poziom? Sprawdź sam na www.KluczDoKariery.pl.

Mogą Cię również zainteresować