Uśmiech na poprawę pracy

przez Katarzyna Wagner, źródło: Forbes.com

Teza dotycząca tego, że szczęśliwy pracownik jest bardziej wydajny, to truizm. Wiedzą o tym przełożeni – przynajmniej w teorii. Niestety bardzo rzadko pracodawcy rzeczywiście mocno zajmują się poprawą nastrojów pracowników. A naprawdę warto!


Kolejne badania nad wpływem szczęścia i uśmiechu na efektywność pracy i zaangażowanie pracowników przeprowadziła firma iOpener. W ramach przebadania ponad 3 000 osób z 79 krajów okazało się, że pracownik uśmiechnięty to jednocześnie pracownik bardziej energetyczny niż jego posępni koledzy, bardziej zadowolony ze swojej pracy i ze swojego życia, zaangażowany w wykonywaną pracę, zmotywowany, bardziej produktywny i mniej chorowity.

Z innych badań, przeprowadzonych przez Uniwersytet Kalifornijski wynika, że osoby które się uśmiechają, częściej awansują i mają większe szanse na podwyżkę. A jak sprawić by być uśmiechniętym w pracy? Wielu pracowników uważa, że „gdybym tylko więcej zarabiał, byłbym bardziej zadowolony z pracy” – tymczasem jest to mit. Po pierwsze, ludzie zawsze chcą zarabiać 20% więcej niż zarabiają, po drugie zaś – z badań przeprowadzonych w 2007 roku na University of Chicago wynika, że najbardziej uśmiechnięci pracownicy to wcale nie są te osoby, które zarabiają najwięcej!

Mogą Cię również zainteresować