W Polsce nie chcemy euro?

przez Tomasz Głowacki, źródło: PAP
446 odsłony

49% respondentów ocenia negatywnie perspektywę wejścia Polski do strefy euro. Z kolei 41%. badanych jest przekonanych, że przyjęcie europejskiej waluty będzie korzystne – tak wynika z najnowszego badania CBOS. 10% ankietowanych nie ma na ten temat zdania.


Wprowadzenie w Polsce euro akceptują częściej kierownicy i specjaliści (62%), średni personel i technicy (56%.), właściciele firm (49%), mieszkańcy największych miast (54%), osoby z wyższym wykształceniem (56%), osoby w wieku od 18 do 24 lat (49%) oraz od 25 do 34 lat (52%).

Za wprowadzeniem wspólnej waluty europejskiej jest 68% zwolenników PO i 56% deklarujących poparcie dla SLD. Wśród zwolenników PSL euro popiera 37%, a PiS-u – 25%.

49% badanych uważa, że przyjęcie euro będzie sprzyjać rozwojowi gospodarki naszego kraju. Odmiennego zdania jest 29%, a 22% nie ma zdania. W przypadku przedsiębiorców 51% respondentów widzi korzyści w związku z przyjęciem euro, 27% ich nie dostrzega, a 22% nie ma zdania.

Mniej więcej co czwarty badany (27%) uważa, że wprowadzenie europejskiej waluty będzie korzystne dla kredytobiorców, 36% uznało, że sytuacja osób biorących kredyty będzie gorsza niż dotychczas, 37% nie ma wyrobionej opinii w tej sprawie.

68% ankietowanych jest zdania, że z wprowadzeniem euro nie należy się spieszyć. 28% uznało, że walutę tę należy wprowadzić w naszym kraju najszybciej, jak to będzie możliwe. 4% trudno było się na ten temat wypowiedzieć. Sondaż CBOS został zrealizowany w dniach 8-19 kwietnia br. na reprezentatywnej próbie losowej 1056 osób.

A Wy Drodzy Networkerzy, chcecie zostać przy tradycyjnym złotym, czy wolicie euro?

Mogą Cię również zainteresować