Wakacje w sieci

przez Maciej Szmigiel
449 odsłony

Jak wynika z raportu firmy Symantec zaledwie 45% rodziców zdaje sobie sprawę, że ich pociechy mają negatywne doświadczenia z internetem. Warto się więc upewnić, czy Twoje dziecko jest bezpieczne zabijając wakacyjną nudę przed komputerem.


Jak pokazuje raport, dorośli często nie doceniają skali, na jaką dzieci i młodzież pobierają materiały wideo i muzykę. Nie znając charakteru aktywności dzieciaków w internecie, nie orientują się, jak bardzo ich pociechy narażone są na pobranie oprogramowania wirusowego, przemoc i kontakt z nieodpowiednimi treściami. Nie mają też świadomości, jak często zachęcane są do ujawniania danych osobowych i nakłanianie przez obcych do spotkań w świecie rzeczywistym.

Czy jako rodzice możemy uchronić nasze dzieci przed niebezpieczeństwem, kiedy nie ma szkoły, nie trzeba odrabiać lekcji, a my będąc w pracy nie możemy kontrolować poczynań naszych pociech? Zazwyczaj nie na wiele zda się pozwolenie na korzystanie z komputera tylko przez godzinę lub dwie dziennie. Niezbyt skuteczne bywa również zabranianie surfowania po witrynach, zawierających nieodpowiednie treści. Jeśli nie możemy na bieżąco sprawdzać, co robi w sieci nasze dziecko, warto zastanowić się nad innymi zabezpieczeniami.

Przede wszystkim komputer powinien posiadać skuteczną ochronę antywirusową, a oprogramowanie powinno być systematycznie aktualizowane. Dzieci są mniej świadome zagrożenia i bardziej ufne niż dorośli, więc i bardziej narażone na pobranie wirusów czy innego niechcianego oprogramowania. Komputer powinien posiadać również hasło dostępu, ustalone przez nas i nieznane dla dziecka. Dzięki niemu bez naszej wiedzy i zgody pociecha nie będzie mogła korzystać z internetu. Takie hasło daje możliwość zastosowania kolejnego zabezpieczenia – ustalenia czasu, po jakim komputer się wyloguje. Jeśli nie chcemy, aby nasz dzieciak spędził cały dzień na surfowaniu, ustalamy na 2 lub 3 godziny czas, po którym komputer się wyłączy. Jeśli dziecko nie zna hasła dostępu, nie będzie mogło uruchomić sprzętu ponownie.

Kolejnym skutecznym narzędziem ochrony najmłodszych w sieci są programy blokujące dostęp do nieodpowiednich witryn. Instalując taki program i definiując strony, na które dziecko nie ma wstępu mamy pewność, że będzie ono surfowało tylko w przestrzeni odpowiedniej dla siebie.

Jak jednak bywa z każdym niebezpieczeństwem czyhającym na nasze dzieci, najlepszą ochroną jest zdrowy rozsądek. Nic nie zabezpieczy naszej pociechy przed zagrożeniem lepiej niż ostrożne i świadome korzystanie z sieci. I tylko my możemy nauczyć tej ostrożności i uwrażliwić na niebezpieczeństwo. Rozmowa na temat korzyści i zagrożeń wynikających z korzystania z internetu powinna towarzyszyć naszemu dziecku od jego pierwszych kroków w sieci.

Przede wszystkim wytłumacz, jak działa internet – kim są osoby z niego korzystające, jakie mogą mieć zamiary wobec Twojego dziecka. Nie zapomnij opowiedzieć, jak ważna jest ochrona anonimowości w wirtualnym świecie. Najmłodsi powinni mieć świadomość, jakie dane mogą być narażone na niebezpieczeństwo i jakie mogą być konsekwencje udostępnienia ich osobom trzecim. Powinni również wiedzieć, co może być źródłem zagrożenia. Poczta, gry, konkursy, komunikatory, portale wymagające rejestracji – w każdym z tych miejsc na dzieci czyha niebezpieczeństwo. Dlatego bardzo ważne jest nauczenie dziecka konstruowania skomplikowanych haseł, różnych dla wszystkich kont i profili, które posiada.

W działaniach na rzecz e-bezpieczeństwa wspierają rodziców instytucje państwowe i komercyjne. W przypadku wszystkich nieprzyjemnych czy niebezpiecznych zdarzeń, które spotkały dziecko w sieci, możemy liczyć na wsparcie policji, administratorów stron, na których miał miejsce incydent, a także fundacji, które zajmują się bezpieczeństwem najmłodszych w internecie. Pod patronatem Rzecznika Praw Dziecka, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania oraz Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych prowadzona jest również akcja grupy Allegro, portalu NK.pl oraz Fundacji Kidprotect.pl „Klikaj z głową”. Na spotkaniach edukacyjnych w szkołach uczniowie i nauczyciele dowiadują się, jak bezpiecznie korzystać z sieci. Akcja dotarła już do 6300 dzieci i będzie docierać do kolejnych.

Mogą Cię również zainteresować