Wpływ „kryzysu” na świąteczne prezenty

przez Katarzyna Wagner

W ostatnim czasie byliśmy bombardowani wiadomościami o kryzysie finansowym i złej sytuacji finansowej Polaków. Pomimo tych mało optymistycznych informacji, w sklepach wciąż spotykamy tłumy osób z koszykami wypełnionymi towarami. Widać to zwłaszcza w okresie przedświątecznym.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Jakie prezenty w tym roku przyniesie Mikołaj? W święta 2009 roku prognozy dotyczące sytuacji finansowej Polaków były mało optymistyczne. Pomimo złych prognoz wielu z nas dało się bez problemu uwieźć migoczącym wystawom, kolorowym figurkom i bajecznym gadżetom świątecznym. Wiele osób wpędziło to w długi. Jednak po przebadaniu przez firmę Deloitte grupy 903 osób z Polski, ponad 60% jest bardzo optymistycznie nastawiona do świąt. Osoby te deklarują, że są w stanie wydać co najmniej tyle samo lub więcej na prezenty w tym, niż w zeszłym roku. Co więcej, przeciętny Polak wyda na święta około 1 500 zł, w tym połowę na świąteczne upominki.

Co do większości Europejczyków kryzys daje się we znaki dopiero w tym roku, a więc wyniki Polski są całkiem niezłe biorąc pod uwagę, że aż 63% respondentów z naszego kraju uważa, że ich sytuacja finansowa może być tylko lepsza, a tylko 21% mówi, że w ciągu kolejnego roku ich finanse mogą się zmienić na gorsze. Co więcej, ciekawym zjawiskiem jest fakt, że o ile w Europie Zachodniej większość konsumentów planuje wydać na święta mniej niż w zeszłych latach, Polacy przygotowali większe środki finansowe niż w latach poprzednich. Przykładowo, najbardziej oszczędni w tej kwestii okazują się Holendrzy, którzy na Boże Narodzenie planują przeznaczyć średnio 400 euro. Jeśli natomiast ktoś ma rodzinę w Irlandii, to może się spodziewać dużo droższego prezentu, ponieważ u nich średnia kwota, jaką wyda się na święta to 1 100 euro.

Mogą Cię również zainteresować