Wygląd pracownika zależy od szefa

Pracodawca może decydować o wyglądzie swoich podwładnych w miejscu pracy. Nie chodzi tu tylko o kompetencje w zakresie stroju, ale także o wygląd paznokci czy zarostu. Tak ostatnio orzekł niemiecki sąd.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Krótkie i zadbane paznokcie, noszenie bielizny w odpowiednim kolorze, tak by nie była widoczna spod bluzki, czyste i wypielęgnowane włosy, przystrzyżone brody. To zaledwie nieliczne oczekiwania kierownictwa firmy ochroniarskiej na lotnisku Kolonia/Bonn. Zdaniem pracowników są one zbyt surowe, a zdaniem niemieckiego sądu pracy wręcz przeciwnie.

Jak wynika z orzeczenia niemieckiego sędziego zatrudnieni są wizytówką firmy, dlatego pracodawca ma prawo żądać od nich odpowiedniego i stosownego wyglądu. Zdaniem sądu wymóg krótkich paznokci czy noszenia odpowiedniej bielizny w żaden sposób nie narusza praw pracownika.

Sędzia przyznał jednak, że kolor włosów oraz paznokci jest już indywidualną sprawą, dozwolone jest także noszenie peruk w miejscu pracy. Niemiecka gazeta „Financial Times Deutschland” przypomina oburzenie, jakie wzbudził pod koniec ubiegłego roku UBS. Szwajcarski bank zażądał od swoich pracowników noszenia ciemnych garniturów, białych koszul i ciemnych butów. Zakazał przy tym kabaretek, większego zarostu niż trzydniowy, obcisłych spódnic i tatuaży.

Mogą Cię również zainteresować