Wyniki finansowe polskich przedsiębiorstw

przez Marek Wyrzychowski

Jak wynika z danych GUS firmy działające w Polsce otrząsnęły się już z kryzysu. W III kwartale zysk netto przedsiębiorstw nie finansowych, zatrudniających co najmniej 50 osób był najlepszy od 2004 r.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Ekonomiści zwracają jednak uwagę na niezbyt wysoką dynamikę przychodów firm ze sprzedaży. Według Głównego Urzędu Statystycznego firmy nie finansowe, zatrudniające co najmniej 50 osób przez pierwsze trzy kwartały osiągnęły zyski na poziomie 79,4 mld zł. Ich straty były na poziomie 11,9 mld zł. Stąd wynik finansowy netto firm w sumie wyniósł 67,5 mld zł. To o 7,5 mld zł więcej niż rok wcześniej.

Ekonomiści Banku BPH wyliczyli, że tylko w III kw. zysk netto przedsiębiorstw sięgnął 28,3 mld zł. Jest to najlepszy rezultat od 2004 r. Co ważne, do poprawy wyniku finansowego w głównej mierze przyczyniła się poprawa wyniku z działalności podstawowej. Ale nie tylko. Od stycznia do końca września br. firmy zarobiły 2,9 mld zł na działalności finansowej. W tym samym okresie 2009 r. przedsiębiorstwa miały podobny wynik na działalności finansowej. Tylko, że na minusie.

Na razie dobre wyniki przedsiębiorstw nie przekładają się na wyższe wpływy z podatku CIT. To głównie skutek odpisywania strat z ubiegłych lat. Teraz ekonomiści zastanawiają się, czy dobre rezultaty firm przełożą się na inwestycje i podbudują wzrost gospodarczy w kolejnych kwartałach. Zdaniem ekspertów szansą na rozpoczęcie nowych inwestycji jest wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych notowane obecnie przez przedsiębiorstwa.

Mogą Cię również zainteresować