Wzrost zatrudnienia i wynagrodzeń?

przez Piotr Hoffmann
396 odsłony

Wszystko wskazuje na to, że zgodnie z prognozami Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową rok 2012 będzie obfitował we wzrosty wskaźników makroekonomicznych. Przed nami zwiększenie popytu krajowego, w tym wskaźnika spożycia ogółem i spożycia indywidualnego.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Ponadto stopa bezrobocia zmniejszy się o 1,8 punktu procentowego, wzrośnie zatrudnienie, a wynagrodzenie brutto realne wzrośnie o 0,8 punktu procentowego. Mimo niekorzystnych czynników zewnętrznych Polacy nie stracili zaufania i wiary w perspektywy rozwoju polskiej gospodarki. Dzięki temu w 2011 roku wartość spożycia ogółem pozostanie na poziomie z przed roku i osiągnie 3,3%, a wartość spożycia indywidualnego wzrośnie o 0,5 p.p. Natomiast w 2012 roku te same wskaźniki wzrosną odpowiednio o 0,5 p.p. i 0,2 p.p.

– Rok 2011 jest szczególnie ciężki dla gospodarstw domowych. Rosnące opłaty i ceny podstawowych artykułów odbijają się na domowych budżetach. Dlatego coraz więcej osób zaczyna wspierać się pożyczkami na niskie kwoty. Cieszą nas tak pozytywne prognozy na przyszły rok, gdyż zależy nam żeby Polacy rozsądnie i w przemyślany sposób zaciągali długi – mówi Krzysztof Przybysz z Grupy Ferratum.

Według szacunków Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w 2012 roku poprawi się również sytuacja na rynku pracy. Stopa bezrobocia na koniec grudnia 2011 roku wyniesie 11,3%, natomiast na koniec grudnia 2012 spadnie do poziomu 9,5%. Ponadto, w latach 2011-2012 spodziewany jest szybszy wzrost zatrudnienia, który osiągnie wartość odpowiednio 2,1% oraz 2,4%. W następstwie presji płacowej w 2012 roku wynagrodzenia brutto wzrosną realnie o 0,8 punktu procentowego.

Mogą Cię również zainteresować