XX Finał WOŚP rozliczony

przez Marek Wyrzychowski

8 marca br. o godzinie 12.00 została ogłoszona kwota pieniędzy, jakie udało się zebrać w ramach XX Finału WOŚP, który odbył się 8 stycznia 2012 roku, Fundacja poinformowała, że XX Finał WOŚP zakończył się wynikiem 50 638 801, 30 zł.

XX Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odby się 8 stycznia 2012 roku. Hasło przewodnie finału brzmiało: „Gramy z pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.”

W kolejnej edycji finału uczestniczyło 120 tys. wolontariuszy, skupionych w ponad 1700 sztabach w Polsce i na świecie. Odbyło się kilkadziesiąt imprez zamkniętych. W dniu finału prowadzona była licytacja Złotych Serduszek i Kart Telefonicznych. W serwisie www.aukcje.wosp.org.pl wystawionych zostało ponad 50 tysięcy aukcji. Punktem kulminacyjnym finału był happening świetlny „Światełko do Nieba” przyjmujący w wielu miejscach polski formę widowiskowego pokazu sztucznych ogni.

Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja pozarządowa w Polsce. Założona została w 1993 roku i od tego czasu co roku, w drugą niedzielę stycznia, organizuje zbiórkę pieniędzy, która nazywa się Finałem WOŚP. Za zebrane środki Fundacja WOŚP kupuje i przekazuje w darze szpitalom dziecięcym w Polsce najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Dziś sprzęt zakupiony przez WOŚP jest podstawą nowoczesnego wyposażenia wszystkich szpitali, w których leczy się dzieci w Polsce. W ciągu 19 lat fundacja wydała na ten cel około 140 mln USD. By podziękować wolontariuszom za wspólne zimowe granie w połowie wakacji fundacja organizuje najpiękniejszy festiwal świata – Przystanek Woodstock. Na co dzień fundacja prowadzi także 5 ogólnopolskich programów medycznych i jeden edukacyjny, a także upowszechnia wiedzę dotyczącą pierwszej pomocy, wspiera budowanie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce, promuje ideę wolontariatu i angażuje się w wiele inicjatyw społecznych. Pomysłodawcą, założycielem i prezesem zarządu fundacji jest Jurek Owsiak – dziennikarz radiowy i telewizyjny, działacz społeczny, powszechnie uznany za jeden z największych autorytetów w Polsce.

Mogą Cię również zainteresować