Zbliża się XVIII Finał WOŚP

przez Katarzyna Wagner
487 odsłony

Przed nami XVIII Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się już w niedzielę, 10.01.2010 r. Organizatorzy z Jurkiem Owsiakiem na czele postanowili po raz drugi poświęcić go onkologii dziecięcej.

Kiedy rok temu Owsiak zaczął mówić o diagnostyce onkologicznej małych dzieci, okazało się, że dotknął niezwykle ważnego, ale także trudnego tematu. W Polsce jest kilkanaście centrów onkologii dziecięcej z doskonałą kadrą, które jednak nie są dostatecznie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt potrzebny do diagnostyki i leczenia. Ambicją orkiestry było wtedy stworzenie kilkudziesięciu dodatkowych miejsc w Polsce (po kilka w każdym województwie), gdzie rodzice – skierowani przez pediatrę – będą mogli spotkać się ze specjalistą i wykonać badanie w ramach wczesnej diagnostyki. I na ten cel orkiestra zebrała czasie XVII Finału ok. 40 mln zł.


Okazało się jednak, że zebrana kwota jest niewystarczająca i nie pozwala zrealizować w pełni wytyczonych planów. Udało się wyposażyć 60 pracowni radiologicznych w całej Polsce w nowoczesne aparaty USG, kupiono też ultrasonografy dla klinik onkologicznych, doposażono istniejące pracownie rezonansu magnetycznego dla dzieci w zestawy anestezjologiczne, aby badania przebiegały w bezpiecznym znieczuleniu.


Według organizatorów WOŚP to jednak za mało. Nie wystarczyło środków na zakup nowoczesnego sprzętu dla klinik onkologicznych, takiego jak np. tomografy komputerowe czy aparaty do neuronawigacji, które pozwalają na bardzo precyzyjne zdiagnozowanie położenia guza i następnie jego bezpieczne zoperowanie.

Aby z sukcesem zakończyć temat onkologii dziecięcej postanowiono więc poświęcić mu jeszcze jeden finał. – Mamy świadomość, że już od 17 lat cieszymy się ogromnym zaufaniem społecznym. Państwa zaufaniem! Cały czas na nie pracujemy i dlatego – jak co roku – tak i teraz będziemy dokładnie rozliczać zebrane środki i pokazywać jak bardzo wymierne są nasze działania – piszą organizatorzy w komunikacie prasowym.

Redakcja „Network Magazynu” wspiera orkiestrę od 4 lat i tak też będzie w tym roku, gdyż dzieci są największym potencjałem naszego kraju. To dzieci są najważniejsze, i im trzeba pomagać. Mamy nadzieję, że cała brać networkowa Polski złączy się w tym dniu i nie będzie żałować grosza, co przyczyni się do pobicia kolejnego rekordu pod względem zebranej kwoty.

Mogą Cię również zainteresować