Conclusion Dissertation Philo Conscience Current Event Research Paper Example Eleonora Plot Summary Westpac Annual Results Presentation Horea Badau Cv Using Google Translate For French Homework

Złoto nie tylko dla zuchwałych?

przez Katarzyna Wagner

Inwestycje w złoto kojarzone są zwykle z możnymi „Midasami” tego świata. Tymczasem wcale nie jest to prawdą. Posiadaczem swojej własnej sztabki złota może bowiem zostać niemal każdy – zarówno Kulczyk jak i Kowalski, Malinowski czy Nowak. Różnica tkwi oczywiście w wysokości takowej inwestycji.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Ale wraz z coraz większą dostępnością różnych gramatur sztabek tego cennego kruszcu wzrasta też powszechność złotowych inwestycji. O tym jak dobrze zainwestować swoje pieniądze w kruszec mówi prezes Grupy Mennice Krajowe SA, Bartłomiej Knichnicki, właściciel m.in. platformy transakcyjnej Mennicaskarbowa.pl.

– Jeśli myślimy o inwestycji w fizyczne złoto to najważniejszym pytaniem jest jak duże środki chcemy na to przeznaczyć. Na podstawie tej informacji można wybrać optymalne pod kątem marży (nadwyżki ponad wartość fizycznego złota kwotowanego na giełdach towarowych) oraz płynności (możliwości szybkiej sprzedaży) sztabki lub monety – tłumaczy Bartłomiej Knichnicki.

Trzy warianty – trzy rozwiązania

Dla jasnego wyjaśnienia różnic i możliwości wybraliśmy trzech potencjalnych polskich inwestorów:

1. Pan Kowalski – emeryt, dorabiający trochę w zaprzyjaźnionej firmie jako dozorca, ma do dyspozycji 1 000 PLN. Jaka jest propozycja dla niego?

– Jeśli dysponujemy kwotą około 1 000 zł to doradzałbym zakup jednej sztabki 5g, jej koszt to około 1 100 zł, lub też zakup jednej lub dwóch monet Krugerrand 1/10 uncji złota w cenie około 700 zł. Marże na powyższych produktach są znacznie niższe niż przy zakupie sztabek 1g lub 2g, równocześnie płynność jest porównywalna – sugeruje Knichnicki.

2. Pan Malinowski jest przedsiębiorcą, zarabia całkiem nieźle i chciałby na inwestycje w złoto przeznaczyć około 10 000 PLN. Co powinien kupić i za ile?

– W przypadku, gdy na inwestycję chcemy przeznaczyć 10 tys. zł polecałbym najbardziej popularne produkty w postaci zwykłych sztabek 1 uncjowych lub monet Krugerrand 1 uncjowych – radzi Knichnicki. Krugerrand jest najbardziej rozpoznawalną monetą bulionową na świecie, stąd jego płynność jest olbrzymia. Niestety musimy się liczyć z tym, że będzie on odrobinę droższy niż sztabka złota o tej samej wadze. Cena jaką będziemy musieli zapłacić dziś za 1 uncję złota to około 5 900 zł – dodaje.

3. Pan Nowak jest od lat największym w swoim regionie biznesmenem, stać go na inwestycję w wysokości około 100 000 PLN. Ma większe możliwości, co powinien zrobić?

– Mając do dyspozycji 100 tys. zł i więcej zaproponowałbym zwykłe sztabki 100 g – mówi Knichnicki. Wartość jednej takiej sztabki to niecałe 19 tys. zł. Co istotne, sztabki o wadze do 100 gram włącznie są tłoczone przez mennice, a nie lane. Czyli każda sztabka wygląda niemalże identycznie i ma ładne, równe, regularne kształty. Sztabki o większej gramaturze ze względu na proces produkcji są bardziej nieregularne pod względem kształtu – można je formą trochę porównać do kształtu kostki mydła (miękkie, zaokrąglone krawędzie, czasem różne wypukłości i wgłębienia na powierzchni). Co istotne sztabki 100 g charakteryzują się bardzo niską marżą (tylko nieznacznie wyższą niż 1 kg), natomiast są chyba najbardziej płynnymi sztabkami na rynku – tłumaczy prezes.

Jak więc widać, zainwestować w złoto może niemal każdy – a skoro już za kilkaset złotych można stać się nabywcą swojej własnej sztabki, pozostaje tylko mądrze inwestować i czekać na złocisto mieniące się zyski.

* Niniejszy dokument został opracowany wyłącznie w celu informacyjnym i nie może być traktowany jako oferta lub rekomendacja do zawierania jakichkolwiek transakcji. Informacje zawarte w dokumencie pochodzą z ogólnie dostępnych wiarygodnych źródeł, w tym ze Spółki, jednak Valor Partners Sp. z o. o. nie może zagwarantować ich dokładności i kompletności. Valor Partners Sp. z o. o. nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie informacji zawartych w niniejszym dokumencie.

Mogą Cię również zainteresować