Zmarł Steve Jobs. Ikona biznesu

przez Katarzyna Wagner
110

W środę w Kalifornii, w wieku 56 lat zmarł współzałożyciel i były szef firmy Apple Inc. Dla wielu był jedną z najważniejszych i najbardziej charyzmatycznych postaci współczesnego biznesu oraz ikoną nowoczesnych technologii.


To właśnie dzięki niemu możemy się cieszyć takimi urządzeniami jak: komputery Macintosh, odtwarzacze iPod, telefony iPhone czy tablety iPad. Firma Apple w swoim oświadczeniu napisała: „Z ogromnym smutkiem informujemy, że dziś odszedł Steve Jobs. Jego geniusz, pasja i energia dały początek niezliczonym pomysłom, które wzbogacają nasze życie i czynią je lepszym (…) świat stracił wizjonera i geniusza kreatywności.”

Steve Jobs od lat cierpiał na chorobę nowotworową trzustki. W 2009 przeszedł zabieg transplantacji wątroby. Z powodu pogarszającego się stanu zdrowia w sierpniu tego roku zrezygnował ze stanowiska prezesa firmy Apple, która w ostatnich miesiącach odnotowywała rekordowe wyniki finansowe. Na stanowisku zastąpił go dotychczasowy wiceprezes Tim Cook.

Bill Gates, współzałożyciel konkurencyjnego wobec Apple Microsoftu i jednocześnie przyjaciel Jobsa, napisał w oświadczeniu: „Dla tych z nas, którzy mieli szczęście z nim pracować, był to (…) wielki zaszczyt.” Wraz z żoną Melindą złożył kondolencje bliskim i przyjaciołom Jobsa. Ponadto swój żal z powodu śmierci Jobsa wyrazili m.in. prezydent USA Barack Obama z żoną Michelle, współzałożyciel Google’a Sergey Brin, założyciel portalu Facebook Mark Zuckerberg, dziennikarz stacji CNN Anderson Cooper oraz wiele innych, znanych osób polityki i biznesu.

Dla wielu Jobs był i będzie jednym z najsłynniejszych informatyków świata, nazywanym ikoną i legendą Krzemowej Doliny. Firmę Apple założył w 1976 roku z kolegą Steve Wozniakiem. Jego najsłynniejsze produkty, takie jak Mac, iPod, iPhone czy iPad zrewolucjonizowały nie tylko przemysł informatyczny, ale także telefonii komórkowej i muzyczny. Na stronie startowej firmy ukazuje się jedynie duże zdjęcie Jobsa oraz jego lata życia (1955-2011). Uruchomiona została internetowa księga kondolencyjna pod adresem [email protected]

Mogą Cię również zainteresować