Zmiany w ustawie o PIT

439 odsłony

Jak rozliczasz się ze skarbówką? Sam, czy jako małżeństwo? Teraz małżeństwa rozliczające się wspólnie z podatku dochodowego będą mogły odliczać od swojego rocznego dochodu wydatki na dobrowolne ubezpieczenie emerytalne. Tak wynika z projektu zmiany ustawy o PIT.

Projekt, którego pierwsze czytanie ma się odbyć w tym tygodniu w Sejmie zakłada, że z odliczenia będą mogły korzystać tylko te małżeństwa, w których mąż lub żona nie uzyskuje żadnego dochodu, ale dobrowolnie opłaca za siebie składki ubezpieczeniowe.


„Pieniądze na dobrowolne ubezpieczenie pochodzą więc z dochodów pracującego małżonka. Dlatego też prawo do odliczenia tych wydatków od PIT będzie miał ten z małżonków, który uzyskuje dochód podlegający opodatkowaniu. Obecnie nie ma takiej możliwości. Dobrowolnemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu podlegają przede wszystkim kobiety, które przez kilka czy kilkanaście lat zajmują się domem rezygnując z pracy zawodowej.” – informuje PAP.

Lecz w Polsce zainteresowanie dobrowolnymi ubezpieczeniami wciąż jest znikome. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji, z własnej woli płaci na swoją przyszłą emeryturę jedynie ok. 4 tys. osób. Minimalna składka płacona na dobrowolne ubezpieczenie emerytalno-rentowe wynosi ok. 300 zł. Jest liczona od najniższego wynagrodzenia (1 tys. 317 zł). Nowelizacja ustawy miałaby wejść w życie 1 stycznia 2011 r. i mieć zastosowanie do rozliczeń z podatku dochodowego za 2010 r.

Mogą Cię również zainteresować