Zofia Starzyńska: Nawet COVID-19 nie zmienił mojego zdania, że marketing sieciowy to najlepszy zawód świata

przez Maciej Maciejewski
3225 odsłony

Jak branża marketingu sieciowego zmieniała się na przestrzeni ostatnich 25 lat? Co jest i pozostanie jej niezmienną prawdą? Jak mądrze i skutecznie zarządzać strukturami? Na te i więcej pytań odpowiada Zofia Starzyńska, dyrektor handlowy w Perfect Coll, która w biznesie MLM pracuje od 26 lat.

Zofia Starzyńska

Zapraszamy do przeczytania wspaniałej historii o kierowaniu się w życiu konkretnymi wartościami i braniu odpowiedzialności za siebie i innych nawet wtedy, gdy wymaga to zmian i determinacji.

Maciej Maciejewski: W branży marketingu sieciowego jest pani już od ponad 25 lat. Czy zaczynając tę działalność miała pani poczucie, że będzie to styl pracy na całe życie?

Zofia Starzyńska: W marcu bieżącego roku minęło 26 lat odkąd jestem w branży marketingu sieciowego. Zaczynając tę pracę bardzo szybko zorientowałam się, że będę ją wykonywała przez długie lata, gdyż pracując na etacie podlegałam dyrektorowi i musiałam wykonywać wydawane przez niego polecenia. Marketing sieciowy dał mi poczucie wolności zawodowej. Teraz robię wszystko, kiedy ja chcę, a nie kiedy mi każą inni. I to mnie zachwyciło. Po drugie zawsze się staram, aby mój dom był oparty na dwóch filarach finansowych. Organizowanie struktur marketingu sieciowego i szybkie awanse uświadomiły mi, że to jest dla mnie bardzo dobre zajęcie.

Maciej Maciejewski: Na przestrzeni tych 25 lat pracy na pewno wiele się zmieniło, wliczając w to ostatnie zmiany wywołane przez COVID-19. Jak pani ocenia te mniejsze i większe zmiany w kontekście branży i pracy w multi level marketingu ?

Zofia Starzyńska: Na przestrzeni moich lat pracy i dziesiątek lat wcześniejszej kariery zawodowej, działalność w marketingu sieciowym była bardzo podobna. Niezmiennie, najlepsze efekty budowania struktur daje praca polegająca na systemie duplikacji. Jeśli człowiek podejmuje decyzję o wejściu w tę branżę, to od początku musi dobrze nauczyć się tego nowego zawodu i jak najszybciej usamodzielnić się. Musi odpowiedzialnie prowadzić swoje zbudowane struktury.

Praca w systemie MLM jest oparta na duplikacji. Lider ma za zadanie nauczyć się systematycznej pracy każdego dnia, umiejętności budowania sieci konsumenckich, budowania dobrych relacji ze współpracownikami, osobie wprowadzonej do biznesu, która chce pracować, musi pomagać tak długo, aż ta zacznie samodzielnie prowadzić swoje zespoły, dbać o wysoki poziom motywacji, rozwijać się i zdobywać wiedzę, mieć świadomość, że sukces w marketingu sieciowym składa się z sukcesów osób, które zaprosi się do tego biznesu. Duplikacja występuje wtedy, gdy lider opanuje powyższe umiejętności i nauczy ich nowych partnerów, a następnie oni nauczą tego swoich ludzi, w dół struktury. Tak buduje się struktury marketingu sieciowego od dziesiątek lat.

Maciej Maciejewski: A czy aktualna sytuacja związana z pandemią zmieniła coś w pozyskiwaniu osób do struktur marketingu sieciowego?

Zofia Starzyńska: Do momentu pandemii COVID-19 najlepszą formą pozyskiwania osób do biznesu MLM były bezpośrednie spotkania w domach, kawiarniach i hotelach. Koronawirus niestety odmienił naszą pracę – teraz spotkania, szkolenia, konferencje odbywają się online. Firma Perfect Coll jest świetnie przygotowana do takiego systemu pracy. Uważam, że pandemia COVID-19 nie wywarła dużego wpływu na naszą branżę. Obsługa naszych klientów i partnerów jest zachowana, obroty rosną, a nasi współpracownicy otrzymują należne im prowizje. Nawet lockdown nie zaszkodził naszej firmie, gdyż jak wspomniałam, całą pracę przenieśliśmy do sieci. Jestem przekonana, że gdy już wszystko wróci do normalności, połączenie naszej pracy online z działaniami w „realu” zaowocuje jeszcze lepszymi wynikami.

NAWET COVID-19 NIE ZMIENIŁ MOJEGO ZDANIA, ŻE MARKETING SIECIOWY TO NAJLEPSZY ZAWÓD ŚWIATA.

Maciej Maciejewski: A czy są jakieś prawdy w tym biznesie, które nigdy nie stracą na aktualności?

Zofia Starzyńska: Nigdy nie zmieni się fakt, że stabilne struktury i pasywne pieniądze buduje się korzystając z systemu pracy duplikacji. Lider porządnie uczy się tego biznesu od osoby, która już osiągnęła sukces, a później wykonuje te same, łatwo powtarzalne działania. Następnie poświęca czas nowemu partnerowi biznesowemu i dokładnie uczy tych samych metod, a on – gdy stanie się samodzielny, zrobi to samo i przekaże zdobytą wiedzę dalej w dół struktur. Moim zdaniem ten system działający od dziesiątek lat jest po prostu niezawodny. W każdej firmie pozwolił mi odnieść sukces i zbudować duże struktury.

Maciej Maciejewski: Jest pani dyrektorem handlowym w Perfect Coll. Jakie cechy umożliwiły pani osiągnąć tak duży sukces zawodowy?

Zofia Starzyńska: Mój sukces zawodowy pomogły mi osiągnąć posiadane cechy charakteru – odpowiedzialność, systematyczna praca, chęć pomocy innym, bycie spójnym ze swoimi zasadami, umiejętności organizacyjne i konsekwencja w działaniu, a także wytrwałość, odporność na stresy, dbanie o wysoki poziom własnej motywacji, konsekwentne dążenie do wyznaczonych celów, dbanie o rozwój osobisty, zdobywanie wiedzy i umiejętności zawodowych, szacunek do ludzi niezależnie od tego, kim są i co posiadają. Nie pieniądz jest dla mnie najważniejszy i nie za wszelką cenę.

Cechy te spowodowały, że we wszystkich firmach, w których działałam odniosłam sukces, co zostało docenione przez Konwencję Przedsiębiorców Województwa Pomorskiego i w czerwcu 2019 roku z rąk marszałka województwa pomorskiego otrzymałam nagrodę „Kobieta Sukcesu 20-lecia 1999-2019”. W tej grupie zostały wyróżnione tylko cztery kobiety, więc to była dla mnie ogromna satysfakcja.

Maciej Maciejewski: Czy były jakieś momenty przełomowe w pani drodze zawodowej? Chodzi mi o pracę w branży marketingu sieciowego…

Zofia Starzyńska: Przełomowy był dla mnie rok 2014. Wtedy w firmie, z którą wtedy współpracowałam, po 10 latach zmieniono warunki pracy, zakładając nową spółkę oraz zmieniając asortyment produktów. Zaczęto straszyć i napuszczać na siebie ludzi myśląc, że dla pieniędzy zrobią wszystko. To spowodowało utratę poczucia bezpieczeństwa nie tylko mojego, ale przede wszystkim moich menadżerów, z którymi tyle lat wspólnie działałam i którym obiecałam dobry biznes. Wtedy musiałam podjąć konkretną decyzję myśląc o odpowiedzialności jaką biorę za osoby, które mi zaufały. Była to bardzo trudna decyzja, ale zdecydowałam się odejść z poprzedniej firmy i przejść ze swoimi najlepszymi liderami oraz ich strukturami do Perfect Coll. Musiałam im zagwarantować, że zbudujemy ten biznes od nowa i znowu zaczną zarabiać. To powodowało ogromy stres, ale zarazem wyzwalało determinację do działania. W ten sposób z prezesem Maciejem Waszczykiem zaczęliśmy tworzyć firmę Perfect Coll. Dzisiaj wiem, że była to bardzo dobra decyzja. Perfect Coll zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa. Mamy świetny plan marketingowy, prosty i przejrzysty system wypłat, unikalne produkty, nowe technologie produkcji, wysoką kulturę osób zarządzających spółką. W tym miejscu muszę z całego serca podziękować za okazane mi zaufanie i nieustanną pracę wszystkim moim partnerom, liderom, menadżerom, dyrektorom i prezydentom.

To dzięki Wam tak pięknie rozwija się firma Perfect Coll. Dziękuję Wam za tworzenie tak wspaniałych zespołów i rodzinnej atmosfery.  

Maciej Maciejewski: Zarządzanie całą strukturą partnerów biznesowych to niełatwe zadanie. Jak pani się to udaje?

Zofia Starzyńska: Ma pan rację. Zarządzanie tak dużą strukturą nie jest proste. Pomagają mi w tym cechy, które wymieniłam wyżej, ale przede wszystkim fakt, że nie stawiam pieniędzy na pierwszym miejscu, tylko skupiam się na pomaganiu nowym partnerom, aby jak najszybciej sami osiągnęli sukces. Bardzo szybko zrozumiałam i cały czas pamiętam, że w tym biznesie na mój sukces składają się poszczególne sukcesy osób, które zaprosiłam do tego biznesu. Dlatego skupiam się na pomaganiu nowym partnerom budując dobre relacje tak, aby to oni mieli ochotę pracować ze mną. Najgorzej jest wtedy, kiedy lider myśli, że partner musi z nim pracować. Oczywiście w zarządzaniu strukturą pomagają mi liderzy, którzy są samodzielni i sami prowadzą swoje zespoły. Wszyscy wpieramy się i wzajemnie pomagamy sobie w rozwoju struktur.

Maciej Maciejewski: Przed nami jesień, to chyba niezwykły czas w firmie Perfect Coll?

Zofia Starzyńska: Zgadza się. Jesień, a zwłaszcza październik i listopad, to wyjątkowy i wspaniały okres w Perfect Coll. W tym czasie mamy promocję, która daje możliwość dołączenia do naszego biznesu na preferencyjnych warunkach. Promocja dotyczy także „Szybkiego Startu” czyli świetnego narzędzia, które umożliwia nowej osobie wypracowanie awansów oraz zostanie udziałowcem w naszej spółce już na początku swojej kariery. W tym okresie mamy możliwość zbudowania sobie nowego, stabilnego fundamentu biznesowego i zapewnienia sobie długoterminowej pracy z naszym zespołem na kolejne miesiące i lata.

Maciej Maciejewski: A jakie są pani cele na najbliższe lata?

Zofia Starzyńska: Niestety moje cele na najbliższe lata przez obecną sytuację na świecie, zostały wstrzymane, ale gdy już pandemia przeminie, na pewno wrócę do ich realizacji. Obecnie mój cel to wykorzystanie promocji i skupienie się na pracy online oraz niesienie pomocy nowym partnerom, którzy dołączą do nas w tym okresie. Tak, aby zbudowali solidne podwaliny swoich biznesów w Perfect Coll.

Maciej Maciejewski: Dziękuję za rozmowę.

Mogą Cię również zainteresować