Zwiększ swoją produktywność

przez Maciej Maciejewski
530 odsłony

Jeśli codziennie wykonasz swoje zadania o 10% więcej i o 1% lepiej niż inni, efekt tej małej, ale systematycznej różnicy będzie ogromny. Może się wydawać, że 10% więcej czy 1% lepiej to niewiele, ale jeśli spojrzysz na to z perspektywy długoterminowej odkryjesz, że te proste działania mają ogromną moc transformacji – tak do podnoszenia swojej produktywności zachęca Sam Altman, dyrektor generalny OpenAl w swoim najnowszym artykule „Productivity”.

źródło: Pixabay

Dla zobrazowania sytuacji załóżmy, że rozpoczynasz projekt razem z inną osobą. Na początku różnica między Wami może nie być zbyt widoczna. Ale jeśli każdego dnia dodajesz do swojego wkładu 10% więcej wysiłku, a jednocześnie poprawiasz swoje umiejętności i podejście o 1%, to po pewnym czasie rezultaty będą porażające.

Po miesiącu Twoje osiągnięcia będą o 300% większe niż w przypadku osoby, która nie zwiększa swojej wydajności. Po roku różnica ta wzrośnie do 1200%, a po pięciu latach Twoje wyniki będą oszałamiające – aż o 6000% lepsze! Wyobraź sobie, jaką przewagę uzyskasz w pracy, w karierze i w realizowaniu swoich celów dzięki temu systematycznemu podejściu.

Nie chodzi tutaj tylko o zwiększanie produktywności, ale również o rozwijanie siebie jako osoby. Każdy dzień, w którym wykonujesz zadania o 10% więcej, wymaga od Ciebie wyjścia poza swoją strefę komfortu. Każdy dzień, w którym stawiasz sobie wyższe standardy i dążysz do poprawy o 1% jest dniem, w którym inwestujesz w siebie i swoje umiejętności.

PRODUKTYWNOŚĆ wg ALTMANA

W dzisiejszym szybkim tempie życia, wypełnionym obowiązkami i różnorodnymi zadaniami, każdy z nas pragnie znaleźć sposób na zwiększenie swojej produktywności. Chcemy osiągać więcej, być bardziej skuteczni i skoncentrowani, aby osiągnąć sukces i zrealizować swoje cele.

Ale czy istnieje magiczna formuła, która pozwoli nam osiągnąć te wyniki? Przez lata eksperci i specjaliści w dziedzinie zarządzania czasem zgromadzili mnóstwo wskazówek i strategii dotyczących zwiększania produktywności. Sam Altman dzieli się kilkoma z nich, które mogą okazać się przydatne…

Po pierwsze wybierzmy właściwe zadania. Często skupiamy się na tym, jak szybko wykonujemy nasze obowiązki, ale równie ważne jest, aby skierować nasze wysiłki na zadania, które naprawdę mają znaczenie. Pamiętajmy, że poruszanie się w błędnym kierunku, nawet jeśli robimy to szybko, nie przyniesie pożądanych rezultatów. Zastanówmy się nad tym, nad czym naprawdę chcemy pracować i skoncentrujmy nasze wysiłki na tych obszarach. Wybierzmy zadania, które są zgodne z naszymi wartościami i celami, a zobaczymy, jak nasza produktywność rośnie.

Następnie rozwijajmy swoje przekonania. Członkowie społeczeństwa, którzy mają silne przekonania i potrafią bronić swoich poglądów, zwykle robią największe wrażenie. Warto zatem kwestionować idee, szukać nowych perspektyw i rozwijać pewność siebie oraz umiejętność samodzielnego myślenia. Nie bójmy się stawiać pytań, wątpić w utarte schematy i szukać innowacyjnych rozwiązań. To właśnie nasze przekonania i sposób myślenia mają ogromny wpływ na naszą produktywność.

Kolejną ważną wskazówką jest zarezerwowanie czasu na planowanie. Często jesteśmy tak zajęci codziennymi obowiązkami, że zapominamy o refleksji i planowaniu. Znajdźmy czas na czytanie inspirujących książek, spotykanie się z ciekawymi ludźmi i spędzanie czasu na łonie natury. Te aktywności pomogą nam generować nowe pomysły, poszerzać horyzonty i zyskać nowe perspektywy, co wpłynie pozytywnie na naszą produktywność.

Unikajmy również niechcianych zadań. Zbyt często skupiamy się na obowiązkach, które nas nie interesują i nie dają nam satysfakcji. Przyznajmy, że nie możemy być najlepsi we wszystkim i oddajmy zadania, które leżą poza naszym obszarem zainteresowań innym osobom, które są w nich lepsze i bardziej zmotywowane. Delegowanie odpowiedzialności pozwoli nam skoncentrować się na tym, co naprawdę nas interesuje i przyczyni się do zwiększenia naszej produktywności.

Nie zapominajmy także o delegowaniu odpowiedzialności. Warto pamiętać, że inni ludzie także są produktywni, gdy robią to, co kochają. Zidentyfikujmy, w czym inni są najlepsi i zlećmy im odpowiednie zadania. Dzięki temu skorzystamy z ich umiejętności i zwiększymy efektywność pracy całego zespołu.

Kiedy jednak zauważymy, że straciliśmy zainteresowanie tym, czym się zajmujemy, nie wahajmy się zmienić pracy. Czasami chwilowe wypalenie może być normalne, ale jeśli brak entuzjazmu utrzymuje się, może to być sygnał, że powinniśmy szukać nowej ścieżki zawodowej. Niezadowolenie z pracy może prowadzić do spadku motywacji i produktywności. Dlatego ważne jest, aby być szczerym wobec siebie i rozważyć zmianę, jeśli uważamy, że to konieczne.

Organizacja to kolejny kluczowy element zwiększania produktywności. Skuteczne zarządzanie czasem i organizacja są niezbędne, aby osiągnąć sukces i być szczęśliwi. Twórzmy listy zadań, ustalajmy priorytety i wykorzystujmy narzędzia takie jak kalendarze i aplikacje do zarządzania projektami, aby śledzić postępy i terminy. Ważne jest, żeby mieć jasny plan działania i regularnie go przeglądać, aby utrzymać kontrolę nad swoimi zadaniami.

Altman jako przykład podaje swoje zarządzanie czasem: „W moim przypadku optymalnym czasem trwania większości spotkań jest 15-20 minut lub 2 godziny. Standardowe 1 godzina często okazuje się niewłaściwa i powoduje marnowanie czasu. Mam różne okresy w ciągu dnia, które staram się wykorzystywać do różnych rodzajów pracy. Pierwsze kilka godzin porannych to zdecydowanie najbardziej produktywny czas dla mnie dlatego nie pozwalam, aby wtedy umawiano mnie na żadne spotkania. Spotkania staram się planować na popołudnie. Zawsze robię sobie przerwę lub zmieniam zadania, gdy zauważam, że moja koncentracja zaczyna słabnąć”.

TECHNOLOGIA POMAGA

Technologia może być doskonałym narzędziem do zwiększania produktywności. Wykorzystujmy aplikacje i narzędzia, które ułatwiają organizację, planowanie, komunikację i automatyzację zadań. Wybierzmy te, które najlepiej odpowiadają naszym potrzebom i pomagają nam osiągać cele.

Jednak nie zapominajmy również o dbaniu o zdrowie i dobre samopoczucie. Nasze zdrowie i dobre samopoczucie mają ogromny wpływ na naszą produktywność. Dbajmy o regularną aktywność fizyczną, zdrową dietę, odpowiednią ilość snu i czas na relaks. Regularne przerwy i odstresowanie pomogą nam zachować wysoką wydajność i energię w pracy.

Ostatnią, ale nie mniej ważną wskazówką jest utrzymanie równowagi między pracą, a życiem prywatnym. Praca jest ważna, ale równie ważne jest znalezienie równowagi między pracą, a życiem prywatnym. Zaplanujmy czas na odpoczynek, spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, rozwijanie zainteresowań i hobby. Świadome oddzielenie pracy od życia prywatnego pozwoli nam zachować równowagę i większą efektywność w obu obszarach.

Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny, dlatego eksperymentujmy i dostosujmy te wskazówki do naszych potrzeb i preferencji. Kluczem do zwiększenia produktywności jest znalezienie własnej metody, która działa dla nas i pomaga nam osiągnąć wyższy poziom efektywności. Bądźmy otwarci na nowe pomysły, rozwijajmy swoje umiejętności i nieustannie dążmy do doskonałości.

– Produktywność wymaga nieustannego rozwoju. Podczas naszych kursów nieustannie przypominamy naszym uczestnikom o tym, że inwestowanie w rozwój umiejętności jest kluczem do zwiększenia efektywności. Life-long learning to nie tylko frazesy, to autentyczne podejście, które pozwala nam stale doskonalić umiejętności i osiągać wyższy poziom produktywności. Każdy krok naprzód, nawet o zaledwie 1%, ma ogromne znaczenie. Zdobywanie kompetencji to impuls do zwiększenia produktywności i osiągnięcia sukcesu zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym –komentuje Joanna Pruszyńska-Witkowska, CEO w Future Collars.

Tekst powstał na podstawie artykułu „Productivity”  Sama Altmana, amerykańskiego przedsiębiorcy, inwestora i programisty. Sam Altman jest współzałożycielem Loopt oraz obecnym dyrektorem generalnym w OpenAl.

Mogą Cię również zainteresować