100 mkw. powierzchni domu: dużo czy mało?

przez Alicja Wasilewska
430 odsłony

Przyjmuje się, że dom o powierzchni użytkowej w przedziale 100-140 mkw. jest wystarczający dla 4-osobowej rodziny. Czy zatem górna granica maksymalnej powierzchni 100 mkw. zakładana w programie Mieszkanie dla Młodych jest odpowiednia?

źródło: Flickr.comźródło: Flickr.com

Program Mieszkanie dla Młodych od momentu zapowiedzi ewoluował w stosunku do pierwotnych założeń. W swojej wczesnej fazie projekt ustawy nie uwzględniał budowy domu, a jedynie lokale z rynku pierwotnego do 75 mkw. Sejmowa podkomisja nadzwyczajna, zajmująca się projektem ustawy o Mieszkaniu dla Młodych, zaproponowała niedawno kilka istotnych poprawek, między innymi włączenie do programu możliwości zakupu i budowy domu jednorodzinnego nieprzekraczającego powierzchni 100 mkw. oraz podniesienie limitów cen mieszkań i domów kwalifikujących się do programu. Średni wskaźnik odtworzeniowy został powiększony o 10% w stosunku do pierwotnych założeń.

Na ustach wielu komentatorów pojawiło się zatem pytanie, czy 100 mkw. to wystarczający metraż dla modelowej 4-osobowej rodziny z zapatrywaniami na kolejne dziecko, kiedy w przypadku Rodziny na Swoim było to aż 140 mkw?

Zgodnie z analizą raportów BGK, dotyczących funkcjonowania programu Rodzina na Swoim, pomysł dołączenia do programu domów jednorodzinnych wydaje się trafny. W pierwszym roku funkcjonowania Rodziny na Swoim, kredyt na budowę domu wzięło aż 35% beneficjentów tego programu. W latach 2007-2013 łączna liczba kredytów zaciągnięta na budowę domów wyniosła blisko 36 000, co daje około 20% wszystkich kredytów.

Wg analizy przeprowadzonej przez serwis MieszkanieDlaMlodych.pl, osoby kupujące gotowe projekty domów można podzielić na dwie grupy:

  • inwestorów, którzy stawiają przede wszystkim na funkcjonalność i wygodę,  a co za tym idzie na reprezentacyjność budynku, zainteresowanych najczęściej  projektami o powierzchni 130-160 mkw. i więcej,
  • inwestorów, którzy przede wszystkim biorą pod uwagę parametry energooszczędności i koszty utrzymania/funkcjonowania domu w terminie późniejszym, czyli domki małe i tanie w utrzymaniu, w przedziale do 100 mkw., najczęściej parterowe.

– Od kilku lat odchodzi się od trendu dużych, bryłowatych domów, które często mają powierzchnię większą niż 200 mkw. Małe domki zyskują coraz większą popularność dzięki niskim kosztom eksploatacyjnym. Koszty związane z budową domu uzależnione są od cen materiałów budowlanych, jednak aktualnie przyjmuje się stawkę 2500 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej do stanu deweloperskiego dla domów tradycyjnych. Im wymyślniejsza konstrukcja, tym wyższe koszty. Należy jednak pamiętać, że budując systemem gospodarczym koszty można obniżyć nawet do 30% –  komentuje Agnieszka Józefiak z serwisu Dom.pl.

Portal MieszkanieDlaMlodych.pl przeprowadził sondę, w której respondenci odpowiedzieli na pytanie: „Czy według Ciebie 100 mkw. powierzchni użytkowej to wystarczający metraż domu?” Z przeanalizowanych odpowiedzi wynika, że dla 47% ankietowanych 100 mkw. jest zadowalające, 30% było zdania, że zaproponowany przez rząd metraż jest niewystarczający, zaś 23% nie miało zdania na ten temat.

Jednoznaczna ocena założeń programu Mieszkanie dla Młodych w zakresie proponowanej powierzchni 100 mkw. jest trudna, gdyż podlega mocno subiektywnym ocenom. Wiele zależy od indywidualnych potrzeb mieszkańców domu. Jednak można pokusić się o stwierdzenie, że o ile nie mamy potrzeby posiadania dwóch gabinetów, pokoi gościnnych i wielkich sypialni, taki metraż w zupełności powinien wystarczyć młodej rodzinie.

Autorka tekstu jest analitykiem portalu MieszkanieDlaMlodych.pl.

Mogą Cię również zainteresować