Alternatywa dla tradycyjnego biurka?

przez Piotr Hoffman
692 odsłony

Codzienne siedzenie przy biurku jest wyjątkowo niezdrowe. Nie tylko obciąża kręgosłup, ale również po kilku latach tego typu pracy pojawiają się problemy z krążeniem. Czy lekarstwem okaże się w firmach nowa moda na biurka stojące?

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Biurka stojące są tak skonstruowane, aby pracować przy nich stojąc. Do biurka dołączyć można wysokie krzesło, które pozwala na odpoczynek od stania. Dzięki temu pracownik ma wybór: może część dnia pracy spędzić siedząc, a część stojąc. Moda na biurka stojące zapoczątkowano w USA. Facebook wymienił już około 10% swoich biurek właśnie na opcje stojące. Taką wymianę proponuje również Google w ramach programu odnowy biologicznej.

Moda modą, ale warto pamiętać, że długie stanie też wcale nie jest korzystne dla zdrowia – obciąża układ kostny i mięśniowy. Degeneracji ulegają również obciążone stawy. Najbardziej korzystną, wydaje się, zatem opcją, w której można w trakcie czasu pracy dzielić obie formy. Warto też dodać do tego nieco ruchu. Lekarze alarmują, że nawet aktywność fizyczna po pracy nie pozwala na zachowanie pełni zdrowia po 8 godzinach katowania organizmu.

Mogą Cię również zainteresować