Bankier Ubogich odwiedzi Kraków

przez Piotr Bednarski

Już 2 lutego 2012 r. Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie odwiedzi prof. Muhammad Yunus – Laureat Pokojowej Nagrody Nobla z 2006 roku, twórca pojęcia mikrokredytu, nazywany „Bankierem Ubogich”.

Prof. Muhammad Yunus
Prof. Muhammad Yunus

Kierowany przekonaniem, iż prawo do kredytu stanowi jedno z podstawowych praw człowieka, w 1983 roku założył w Bangladeszu Grameen Bank. Jego celem było zapewnienie ludziom żyjącym w chronicznym ubóstwie szansy na poprawę bytu dzięki dostępowi do skromnych pożyczek i przyswojeniu sobie podstawowych zasad ekonomii w celu podjęcia działalności gospodarczej.

W trakcie pobytu w Krakowie Noblista poprowadzi wykład na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (Budynek Główny, Stara Aula w godz. 11.00-12.30), spotka się z marszałkiem Województwa Małopolskiego i prezydentem Krakowa, a następnie weźmie udział w seminarium pt. „Przedsiębiorczość społeczna w Polsce i Małopolsce”, zorganizowanym w Urzędzie Miasta Krakowa.

Plan wykładu w Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie:

1. Otwarcie wykładu – prof. dr hab. Roman Niestrój, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

2. Wprowadzenie – prof. Jerzy Hausner, kierownik Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej.

3. Wykład – prof. Muhammad Yunus.

4. Dyskusja, pytania.

5. Podsumowanie wykładu – prof. Jerzy Hausner, kierownik Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej.

Wykład będzie prowadzony w języku angielskim. Spotkania w Krakowie są ostatnim punktem programu wizyty prof. Muhammada Yunusa w Polsce – wcześniej odbędzie on cykl spotkań w Warszawie (m.in. spotka się z prezydentem Polski Bronisławem Komorowskim, poprowadzi wykład w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie). Więcej informacji nt. wizyty Noblisty w Polsce można znaleźć na stronie www.yunus.pl.

Przyjazd prof. Yunusa do Polski był możliwy dzięki zaangażowaniu prof. Jerzego Hausnera, kierownika Katedry Gospodarki i Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, oraz Wydawnictwa ConCorda, Magazynu ThinkTank i Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) Biuro Projektowe w Polsce.

Mogą Cię również zainteresować