Bezpieczne dzieci w sieci

przez Andrzej Koszur
618 odsłony

Internet, pomimo wielu niezaprzeczalnych korzyści, niesie za sobą sporą liczbę zagrożeń, zwłaszcza dla najmłodszych użytkowników. Jak ochronić dziecko przed negatywnym wpływem internetu? Rozmowa, edukacja, a może blokady rodzicielskie?

źródło: Fotolia.plźródło: Fotolia.pl

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez BPI/GEMINUS z 2014 roku, 12% użytkowników internetu to dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Nieświadome i ufne najczęściej stają się ofiarą licznych przestępstw w internecie. To, że nie da się uciec przed rozwojem nowych technologii brzmi już jak truizm, ale temat bezpieczeństwa dzieci w internecie to duży problem dla wielu rodziców.

Pedofilia i treści pornograficzne zajmują wciąż wysokie miejsce na liście niebezpieczeństw, jednak jak przekonują specjaliści zagrożenie kontaktem dziecka z pedofilem jest stosunkowo niewielkie. Jednocześnie zwracają uwagę na szereg nowych zjawisk, które mają miejsce w internecie: przestępczość internetowa mająca na celu uzyskanie korzyści finansowych, mobbing czy seksting. Ostatnie z wymienionych w ciągu ostatnich miesięcy wzbudza najwięcej kontrowersji. Trudno się dziwi. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Fundację Dzieci Niczyje w 2014 roku, jedna trzecia respondentów spotkała się z tym zjawiskiem, a aż 12% ankietowanych przyznało, że w seksting angażuje się duża część oraz większość znajomych.

Jak więc zapewnić dziecku bezpieczeństwo? – Zacznij od rozmowy o regułach korzystania z internetu. Świadome dziecko będzie bardziej ostrożne i zaalarmuje Cię, gdy zauważy coś niebezpiecznego – przekonuje Paweł Wujcikowski, ekspert z firmy SpyShop i podaje pięć podstawowych zasad, jakich powinna przestrzegać nasza pociecha:

  1. Nigdy nie podawaj swoich prawdziwych danych.
  2. W używanych nickach nie podawaj danych wskazujących na wiek osoby czatującej.
  3. Nie wysyłaj własnych zdjęć oraz filmików.
  4. Nie podawaj swojego adresu e-mail.
  5. Nie otwieraj wiadomości od nieznajomych osób.

– Niestety wraz z rozwojem nowych technologii, problem przestępczości internetowej stale się nasila. Część zjawisk nawet dla nas może być obca. Wówczas podstawowa wiedza to za mało. Rozwiązaniem są nowoczesne oprogramowania, jak SpyLogger Mail Plus®, które w celu zwiększenia bezpieczeństwa, stale monitorują komputer – dodaje Wujcikowski.

SpyLogger Mail Plus® został zaprojektowany z myślą o osobach, które chcą wspierać ochronę ważnych danych czy kontrolować zachowania dziecka w sieci. Program pozwala na stałe monitorowanie komputera oraz odpowiednią reakcję w sytuacji napastowania małoletniego, kradzieży czy kopiowania naszych prywatnych zdjęć przez osoby trzecie. – SpyLogger Mail Plus® to przede wszystkim keylogger, który umożliwia wgląd w każdy naciśnięty znak na klawiaturze, adres wpisywany w przeglądarce, dostęp do rozmów na komunikatorach i czatach oraz dostęp do portali społecznościowych i treści wysyłanych za ich pomocą – tłumaczy Paweł Wujcikowski ze Spy Shop. – Co ważne, oprogramowanie gwarantuje podwyższony poziom bezpieczeństwa, ponieważ informacje nie muszą być zgrywane na przenośną pamięć, ale są wysyłane do użytkownika za pomocą wiadomości e-mail – dodaje.

Programy do monitorowania komputerów od lat znajdują zastosowanie w biznesie. Pomagają chronić dane firmowe oraz wszelkie poufne informacje wewnątrz firmy. Dziś urządzenia te stosowane są również w naszych domach i pomagają chronić najmłodszych przez zagrożeniami płynącymi z sieci.

Mogą Cię również zainteresować