Brand Under Control. Jak zadbać o tożsamość marki?

przez Patrycja Kutelska
526 odsłony

Co sprawia, że wartość i konkurencyjność marki umacnia się, a zyski firmy rosną? To, jak konsumenci odbierają markę, co o niej myślą, czy ją dostrzegają na rynku i się z nią utożsamiają, zależy od identyfikacji wizualnej brandu.

źródło: fotolia.plźródło: fotolia.pl

W zarządzaniu tożsamością marki pomagają narzędzia typu CI (Corporate Identity), które optymalizują działania zespołów marketingowych i wspierają firmy w realizacji spójnej strategii identyfikacyjnej. W dzisiejszych czasach konsumenci mają do wyboru tak wiele produktów z jednej kategorii, że ich cechy i zalety nie są jedynymi czynnikami determinującymi wybór jednego z nich. By marka była uznana za silną, konsumenci muszą ją nie tylko dostrzegać, ale także identyfikować się z nią. Jak zatem zaistnieć w świadomości potencjalnych klientów?

Aby zbudować silną markę należy skupić się na strategicznym podejściu do wizerunku firmy i wyróżnić się. Pomoże w tym stała, konsekwentna komunikacja i przemyślane budowanie tożsamości marki, na którą składają się między innymi: logotyp, typografia (krój pisma), kolorystyka czy styl materiałów marketingowych. Dzięki ich ujednoliceniu i stosowaniu we wszelkich działaniach komunikacyjnych, np. kampaniach marketingowych czy sprzedażowych, marka zyskuje wyrazisty charakter, a w efekcie wyróżnia się na rynku i zwiększa przewagę konkurencyjną oraz poziom sprzedaży. Pamiętajmy, że marka o silnej pozycji ma większe możliwości i więcej szans na licencjonowanie oraz zdobywanie nowych kontraktów.

Zarządzanie i kontrola to podstawa każdego biznesu. Stworzenie identyfikacji wizualnej marki to zaledwie pierwszy krok. Kolejne to konsekwentne jej stosowanie w komunikacji i zarządzanie nią, a w praktyce – wszelkimi informacjami i materiałami dotyczącymi marki. Jest to dużo łatwiejsze, gdy marketerzy korzystają z przeznaczonych do tego rozwiązań informatycznych wspierających ich pracę. Systemy do zarządzania CI (corporate identity) ułatwią opracowanie standardów komunikacji, np. szablonów do przygotowania materiałów typu POS na cele kampanii marketingowych, a w efekcie długofalowym umożliwią wyróżnienie brandu spośród konkurencji na rynku. System CI zorganizuje także pracę wszystkich osób zaangażowanych w budowę wizerunku marki i pomoże zoptymalizować zachodzące procesy. Rozwiązania informatyczne powinny być dobrane do indywidualnych potrzeb firmy, by zwiększyć efektywność pracowników.

Brand Management Portal od BrandMaker dopasowuje się do potrzeb firmy oraz umożliwia kontrolę i zarządzanie nad wszystkimi informacjami i środkami związanymi z jej tożsamością. Portal CI jest kopalnią wiedzy na temat marki i związanych z nią materiałów marketingowych, a umieszczanie w nim nowych treści jest naprawdę łatwe. To także bezpieczne i elastyczne rozwiązanie – możliwe jest zdefiniowanie określonych grup i przypisanie im poszczególnych praw dostępu. Przykładowo, pracownicy działu marketingu mogą mieć nieograniczony dostęp do platformy, a osoby ze współpracującej z firmą agencji reklamowej otrzymają dostęp jedynie do materiałów POS i standardów ich tworzenia.

Ponadto, osoby mające dostęp do materiałów lub szablonów mogą je wykorzystywać w przedstawionej formie lub – zgodnie z określonymi zasadami – dostosowywać do lokalnego rynku czy poszczególnych grup odbiorców. Jeśli firma współpracuje z wieloma dystrybutorami, partnerami i podwykonawcami, może za pomocą systemu stworzyć dla nich podręczniki Identyfikacji Wizualnej. Dzięki nim osoby, z którymi współpracujemy, mogą dostosować identyfikację i materiały marketingowe oraz sprzedażowe do standardów firmy. Umieszczenie w jednym miejscu wszystkich, jednolitych materiałów dotyczących marki i sposobów jej komunikacji oznacza mniej pomyłek wynikających z błędnej komunikacji, a to prowadzi do uporządkowanej, efektywnej współpracy. Wzrasta wydajność działań, okres wdrożenia kampanii marketingowych i reklamowych się skraca, a pozostały, wolny czas, można wykorzystać na inne projekty.

Konsumenci decydują o tym, czy dana marka zostanie uznana za silną, czy nie. To oni odbierają sygnały wysyłane przez firmę, interpretują je i decydują czy chcą się identyfikować z marką i jej wartościami. Firmy mają przed sobą nie lada wyzwanie tworząc strategię identyfikacji marki i budowania jej tożsamości oraz realizując ją. Skorzystanie z rozwiązań, usług i oprogramowań wspierających zarządzanie marką i jej wizerunkiem znacząco ułatwia prowadzenie tego typu działań, systematyzuje je i sprawia, że łatwiej je kontrolować.

Mogą Cię również zainteresować