Ciekawy pomysł na integrację i budowanie personalnych relacji w biznesie MLM podczas pandemii

przez Maciej Maciejewski

Praca zdalna to wyzwanie dla każdego zespołu, jak również menadżerów, aby nadzorować wykonywanie zadań, zadbać o wysoką motywację i relacje między współpracownikami. Brak bezpośredniego kontaktu między członkami rozproszonego zespołu utrudnia efektywną współpracę i budowanie atmosfery.

źródło: Pixabay

Rosnące zmęczenie pracą zdalną wpływa negatywnie także na kondycję psychiczną współpracowników i wzajemne relacje. Firmy i liderzy grup zaczynają dostrzegać potrzebę zdalnej integracji zespołów, poszukując rozwiązań, które mają szansę sprawdzić się w pandemii.

Coraz istotniejsze staje się zadbanie nie tylko o wyniki finansowe firm, ale również o społeczny aspekt pracy. Inwestycje w kompetencje związane ze zdalną pracą w trwającej już od ponad roku pandemii zaczynają wychodzić poza obszar rozwiązań technologicznych. Przejście na tryb pracy zdalnej pociągnęło za sobą nowe wyzwania w dziedzinie zarządzania zespołami, których członkowie nauczyli się już korzystać z narzędzi do współpracy na odległość.

Home office stał się dla wielu menadżerów przymusową formą funkcjonowania zawodowego z rosnącym poczuciem izolacji i osamotnienia. Pracując zdalnie łatwo podzielić zadania, zorganizować spotkania online i raportować postępy. Ale biznes sprzedaży bezpośredniej, a zwłaszcza system MLM to jednak kontakty międzyludzkie, które powinny budować trwałe więzi. Jak zadbać o właściwą integrację zespołu, aby wszyscy mieli poczucie wspólnoty i pewność, że podążają w tym samym kierunku?

– Przed lockdownem pomysłów na integrowanie zespołu było mnóstwo: firmowe imprezy, gry terenowe, wizyty w escape roomie czy udział w drużynowych zawodach sportowych. Pandemia wymusiła na firmach poszukiwanie alternatyw na nowe czasy, co zaowocowało nowymi pomysłami na zdalny team building – komentuje Jacek Kwiecień, CEO z firmy Dailyfruits, która w odpowiedzi na rosnące potrzeby przygotowała rozwiązania umożliwiające zdalną integrację zespołów rozproszonych.

Jednym z pomysłów, który pojawił się na rynku na zdalną integrację zespołów rozproszonych w pandemii, bazuje na wykorzystaniu wspólnego przygotowania i jedzenia posiłków. Jedzenie zbliża ludzi, a wspólne przygotowywanie posiłków ułatwia współdziałanie i wspiera nieformalne relacje. Wspólne jedzenie przybliża nas także do lepszej współpracy i buduje zaufanie, co potwierdzają wnioski z badań przeprowadzonych przez Kaitlin Woolley z Uniwersytetu Cornell oraz Ayelet Fishbach z Uniwersytetu w Chicago [1].

Badaczki poświęciły zagadnieniom wspólnego jedzenia wiele eksperymentów psychologicznych. Wynika z nich m.in., że nieznajomi, którzy jedzą to samo, bardziej sobie ufają, a wspólny rytuał konsumowania tych samych potraw zwiększa chęć do rozstrzygania polubownie sporów. Dyskutując w nieformalnej atmosferze potrafimy także aktywnie słuchać wyciągając wnioski, które mogą się przełożyć na dokonywanie właściwych wyborów biznesowych.

– Wykorzystując dostępne narzędzia do wirtualnych spotkań i wysyłając ludziom na home office zestawy produktów, zawierające wszystkie potrzebne składniki oraz przepisy od dietetyka, można zorganizować wspólny posiłek online ze swoim zespołem. Realizacja tej formy integracji niesie za sobą szereg korzyści, jak na przykład rozmowy w luźniejszej atmosferze, wzmacnianie przynależności do zespołu czy poczucia bezpieczeństwa. Firmowe tudzież biznesowe śniadanie czy lunch online może także posłużyć jako forma edukacji żywieniowej, budującej zdrowe nawyki wśród współpracowników, wspierające efektywność i wzmacniające odporność – komentuje Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny i kierownik działu dietetycznego w Dailyfruits.

Innym pomysłem, który również można wykorzystać w integracji zespołów rozproszonych, funkcjonujących w pandemicznej rzeczywistości, jest firmowy life cooking online. Wykorzystując popularność programów o gotowaniu i rosnące zainteresowanie zdrowym stylem życia, można zaaranżować wspólne gotowanie na home office, po przesłaniu do grupy produktów na ich przygotowanie.

– Współpracownicy zaproszeni do udziału w firmowym life cooking online, otrzymują na home office produkty do przygotowania wybranej potrawy i gotują online pod okiem kulinarnego mistrza. Największą zaletą takiego pokazu jest bezpośredni kontakt z prowadzącym i żywa interakcja między menadżerami. Czynny udział w tworzeniu dania to dobra zabawa i forma niestandardowej integracji dla współpracowników. Każdy może zobaczyć się w procesie gotowania, czyli w sytuacji nieformalnej, co sprzyja integracji i budowaniu personalnych relacji. Liczne badania pokazują, że wspólne spożywanie posiłku wzmacnia więzi międzyludzkie. To może być biznesowy sukces – dodaje Magdalena Kartasińska.

Większość networkerów obecnie nie ma możliwości, aby spotkać się i swobodnie porozmawiać. Rośnie więc potrzeba doświadczania robienia czegoś zespołowo i znaczenie podejmowanych działań w obszarze team buildingu online. Potrzeba firmowej integracji w życiu na home office jest sygnalizowana przez samych współpracowników. Potwierdzają to wyniki licznych badań.

[1] K. Woolley, A. Fishbach, A Recipe for Friendship: Similar Food Consumption Promotes Trust and Cooperation, „Journal of Consumer Psychology” 2017, nr 27 (1), s. 1–10.

Mogą Cię również zainteresować