IQ a przeglądarka – wyjaśnienie

przez Marek Wyrzychowsk

Jak się okazało, przygotowane przez firmę AptiTiquant badanie IQ dotyczące użytkowników różnych przeglądarek internetowych jest sfałszowane. Udowodniła to stacja BBC.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Ostatnio na portalu „Network Magazynu” pojawił się artykuł o badaniu użytkowników różnych przeglądarek. Badanie wskazywało na różnice w poziomie inteligencji internautów korzystających z popularnych narzędzi. Okazuje się, że problem prawdopodobnie w ogóle nie istnieje. Jak podaje BBC cały raport okazał się świetnie przygotowaną mistyfikacją. O różnicach w poziomie inteligencji użytkowników różnych przeglądarek poinformowały największe światowe media, jak CNN, Telegraph, Forbes, a także samo BBC, które dopatrzyło się w badaniu pewnych nieścisłości.

Największe wątpliwości brytyjskiej stacji BBC wzbudził David Spiegelhalter z Uniwersytetu w Cambridge. Zdaniem profesora taki poziom IQ użytkowników Internet Explorera jest niewiarygodnie mały i po prostu ich obraża. Po dokładniejszych poszukiwaniach okazało się, że raport rzeczywiście może mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością.

Internauci zauważyli, że witryna ApTiquant, która miała zrealizować badanie, istnieje od miesiąca. Dodatkowo umieszczone na niej zdjęcia pracowników faktycznie należą do osób z Central Test, które zapewniają, że nie mają żadnego związku z wspomnianym testem inteligencji. Graham Cluey z firmy Sophos zajmującej się bezpieczeństwem w sieci, choć przyznał, że w przygotowanie raportu włożono wiele wysiłku, dla phisherów, czyli osób podrabiających strony internetowe, stworzenie podobnego materiału nie stanowi większego problemu.

Mogą Cię również zainteresować