Jak można wesprzeć człowieka, kiedy pojawia się wypalenie zawodowe?

przez Maciej Maciejewski

Wypalenie zawodowe jest jedną z najczęstszych reakcji organizmu na chroniczny stres i nadmierną ilość obowiązków w pracy. Widoczne jest po braku energii i spadku sił. Kiedy się zaczyna człowiek czuje mniejszą motywację do działania oraz obniżenie nastroju. W efekcie zaczyna pracować mniej efektywnie, odczuwa frustrację z działań i niezadowolenie z samego siebie.

źródło: Pixabay

W jaki sposób można wesprzeć człowieka w biznesie, aby jego praca przynosiła lepsze efekty, a on sam był zadowolony? Najbardziej narażone na wypalenie zawodowe są osoby pracujące w bliskim kontakcie z innym ludźmi (lekarze, policjanci, pracownicy działu obsługi klientów, handlowcy). Nie bez znaczenia są również cechy charakteru. Osoby ambitne, perfekcjoniści i pracoholicy chorują dużo częściej. Większą podatność mają również osoby samotne oraz te bardzo angażujące się w swoje zadania, ponieważ często szukają w pracy sensu swojego życia lub uzależniają od niej swoją wartość.

Wypalenie zawodowe może objawiać się coraz mniejszym zainteresowaniem sprawami zawodowymi oraz niechęcią do pracy. Zaczyna pojawiać się przekonanie o braku kompetencji i utrata wiary we własne możliwości. Praca przestaje interesować i mogą nawet pojawiać się takie objawy jak bezsenność, bóle głowy czy częstsze przeziębienia.

Kiedy człowiek zaczyna odczuwać dolegliwości związane z wypaleniem zawodowym spada jego produktywność oraz zaczyna pojawiać się absencja. Brak wykonanych zadań przekłada się na dodatkowe koszty, które musi ponieść firma. Aby nie dopuścić do rozwinięcia wypalenia zawodowego należy przede wszystkim przestrzegać podstaw higieny pracy. Zbilansowania dieta, ośmiogodzinny sen oraz porcja ruchu będą poprawiać nasze samopoczucie i zwiększą odporność na stres. Skuteczną pomoc może zaoferować również całe środowisko danego biznesu. Jak wynika z badania „Firma w trendzie zdrowia i zero waste” przeprowadzonego przez Dailyfruits co trzecia osoba chętnie skorzystałaby z benefitów wspierających jego zdrowie oraz tych związanych ze sportem i aktywnością fizyczną (24%).

Bardzo ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy życiem zawodowym, a prywatnym. Poza pracą powinniśmy się relaksować, uprawiać sport i spędzać czas z rodziną. Dowolna aktywność, która sprawia nam przyjemność, jest kluczem do tego, żeby odpocząć psychicznie.

– Aby właściwe zadbać o samopoczucie ważna jest również odpowiednia dieta. Powinniśmy wzbogacić nasze posiłki w produkty bogate w tryptofan, dzięki któremu pomagamy sobie w walce z bezsennością, lękami czy depresją. Takie produkty to jaja, mięso, ryby, nabiał, orzechy, gorzka czekolada, banany, wiśnie, awokado, olej lniany, strączki, spirulina. Powinniśmy również dbać o źródła kwasu foliowego, żelaza, magnezu, witamin z grupy B oraz co może być zaskoczeniem – węglowodanów, szczególnie tych z pełnoziarnistych źródeł. Pozwoli to rzadziej rozwijać napięcia, zakłócenia nastroju czy koncentracji – mówi Magdalena Kartasińska, dietetyk kliniczny, kierownik działu dietetycznego w Dailyfruits.

Jak wynika z badania chętnie skorzystalibyśmy z takich benefitów jak owoce i warzywa oraz inne zdrowe przekąski dostępne w biurach (44%), opieki medycznej w szerokim zakresie (38%), spotkań ze specjalistami np. dietetykiem (29%), cyklicznych programów edukacji żywieniowej (25%), dni zdrowia, konsultacji żywieniowych, eventów dietetycznych (23%), wspólnych ćwiczeń lub gier zespołowych (14%).

Ludzie uważają, że edukacja żywieniowa prowadzona w firmie mogłaby im pomóc. 29% respondentów deklaruje, że zajada stres i chce zmienić nawyki żywieniowe, 26% osób deklarowało, że choruje i napotyka sprzeczne informacje na temat diet, 23% ankietowanych ma za sobą wiele nieudanych prób odchudzania na własną rękę, a 17% biorących udział w badaniu zmaga się z nadwagą lub otyłością i chętnie skorzysta z pomocy specjalistów.

W ramach programu edukacji żywieniowej w firmie największym zainteresowaniem cieszyły się konsultacje z dietetykiem i analiza składu ciała (41%). Co trzeci pytany byłby również chętny do tego, aby zostać objętym długotrwałą opieką dietetyka, a 23% osób chętnie wysłuchałaby wykładu prowadzonego przez specjalistę i skorzystało z materiałów edukacyjnych o zdrowym odżywianiu (13%).

Skuteczna pomoc biznesu wymaga angażowania się w konkretne działania, które powinny wspomóc w rozwiązaniu problemu wypalenia zawodowego, ale przede wszystkim do niego nie dopuścić. Menadżerowie coraz głośniej sygnalizują swoje potrzeby, oczekując od właścicieli spółek większego zaangażowania w realizację systematycznych działań poprawiających dobrostan fizyczny i psychiczny. Warto na to zwrócić większą uwagę, bo przecież to wyjdzie na zdrowie wszystkim stronom.

Mogą Cię również zainteresować