Jak zacząć w MLM? Wskazówki dla początkujących w biznesie sieciowym

przez Maciej Maciejewski
1304 odsłony

Wyobraź sobie dwie identyczne osoby, które startują w tej samej firmie marketingu sieciowego. Obie mają do dyspozycji ten sam system pracy, ten sam system wsparcia, te same produkty oraz plan marketingowy. Jedna z nich szybko osiąga sukces i zamierzone wyniki, z kolei druga stoi w miejscu i kompletnie nie potrafi zacząć działać. Dlaczego?

źródło: Pixabay

Czym różnią się te dwie osoby? Z moich doświadczeń wynika, że tym pierwszym czynnikiem sukcesu jest przygotowanie człowieka do budowania biznesu sieciowego tak, aby mógł osiągnąć konkretne rezultaty i zamierzone wyniki. Dołączając do firmy MLM ludzie bardzo często nie wiedzą od czego powinni zacząć swoje działanie. Są zarzuceni ogromem informacji i nie są w stanie podzielić ich na te ważne, ważniejsze i mniej istotne.

Chcę się dzisiaj podzielić moimi wskazówkami ze wszystkimi z Was, którzy właśnie rozpoczynają swoją przygodę z network marketingiem i nie wiedzą jak zacząć. Są to sprawdzone metody, które ja stosuję wraz z moim zespołem w marketingu sieciowym każdego dnia.

Poznajmy się… No dobrze, ale kim jestem, abyś w ogóle chciał przeczytać moje wskazówki, a co dopiero je wdrożyć ? Nazywam się Konrad Gandera, mam 26 lat i aktualnie mieszkam we Wrocławiu. Biznesowo zajmuję się marketingiem sieciowym od 4 lat i znam ten system od podszewki. Jednak co najważniejsze, mam w nim namacalne sukcesy, ponieważ zbudowałem w tym czasie zespół ponad 3 000 osób, z którym generujemy ponad 500 000 zł obrotu miesięcznie, a ja sam zarabiam 5-cyfrowe kwoty każdego miesiąca. Masz więc pewność, że wszystkie informacje, które tutaj znajdziesz, pochodzą od praktyka, a nie teoretyka.

Jak zacząć? Czy wiesz w jaki sposób zbudować dom? W pierwszej kolejności musisz posiadać lub kupić działkę, aby mieć miejsce do rozpoczęcia budowy. Następnie wylewa się fundamenty, a dopiero w ostatnim kroku rozpoczynamy sam proces budowy. Zapewne myślisz teraz „po co on mi o tym mówi?”

Bo dokładnie tak samo jest w systemie marketing sieciowy. W pierwszym kroku dołączasz do firmy MLM, czyli podejmujesz decyzję, że chcesz właśnie to robić. Następnie potrzebujesz informacji jak to robić, czyli uczysz się podstawowych umiejętności, takich jak: zapraszanie, rekrutowanie czy budowanie zespołu. Dopiero w trzecim kroku pojawia się działanie, czyli wykonywanie konkretnych czynności każdego dnia, które pozwolą Ci osiągnąć wymarzony rezultat i założony cel.

Most wiary. I pojawia się pytanie: Jak? Jak zacząć? Jak prawidłowo wystartować w biznesie MLM? Wspólnym mianownikiem ludzi sukcesu w tej branży jest to, że każda osoba, która odnosi sukces ma w sobie tzw. MOST WIARY, który oparty jest na 5 filarach. Brak przekonania do któregoś z kluczowych elementów może być przyczyną Twojej ewentualnej porażki.

Ja dołączyłem bo branży marketingu sieciowego w grudniu 2014 roku, jednak nie zaangażowałem się od razu. Zacząłem działać biznesowo dopiero w lipcu 2016 roku. Dziś rozumiem, że to był właśnie ten moment, w którym zbudowałem w sobie swój wewnętrzny most wiary. Jak już wcześniej wspomniałem most wiary oparty jest na 5 kluczowych filarach, które pozwolą Ci zacząć działać w MLM i odnieść sukces. Bardzo ważne jest, aby spełnić każdy z nich:

I Filar: Przekonanie do branży MLM – czy wierzysz w to, że branża marketingu sieciowego to sektor, w którym możesz odnieść sukces? Czy wierzysz w to, że jest to system, w który chcesz zainwestować swój czas?

II Filar: Przekonanie do firmy – czy masz przekonanie, że właśnie ta firma, którą wybrałeś, pozwoli Tobie i Twojemu zespołowi odnieść sukces?

III Filar: Przekonanie do produktu – czy produkt lub usługa, którą oferuje firma, z którą współpracujesz jest dla Ciebie wartościowy? Czy jest to produkt, w którego działanie wierzysz?

IV Filar: Przekonanie do systemu pracy – czy system pracy w Twojej firmie pozwoli odnieść sukces każdej osobie, która dołączy do Twojego zespołu? Czy przysłowiowy Kowalski będzie w stanie bez żadnego problemu wdrożyć się w system pracy i rozpocząć działanie?

V Filar: Wiara w siebie – przekonanie, że odniosę tutaj sukces – czy Ty sam wierzysz w to, że możesz odnieść sukces? Czy masz odwagę sięgnąć po realizację swoich marzeń? Czy Twój strach jest większy od Twoich marzeń? Czy Twoje marzenia są większe od Twojego strachu?

Te 5 filarów to jest most wiary w biznesie sieciowym. Wiara w nie pozwoli Ci odnieść upragniony sukces. A co zrobić wciągu pierwszych 7 dni od startu w MLM?

Zatem masz już zbudowany swój most wiary, jesteś w stu procentach przekonany o wyborze firmy, przekonany do systemu, jakości produktu/usługi i chcesz działać. Od czego i jak zacząć?

Po pierwsze: dobrze poznaj produkty/usługi. Przetestuj wszystkie produkty lub usługi, które oferuje firma MLM, z którą podjąłeś współpracę, abyś nabrał 100% pewności. Mówiąc wprost, stań się swoim najlepszym klientem. Daj sobie odpowiednią ilość czasu, aby zaobserwować rezultaty stosowania produktów. Poznaj ich składy oraz zastosowanie, dowiedz się czegoś więcej o ich twórcy.

Ja osobiście stworzyłem krótkie szkolenie produktowe o wszystkich artykułach, które oferuje firma MLM, z którą współpracuję. Zawarłem w nim podstawowe informacje o produktach oraz o ich zastosowaniu. Jest to tzw. czysty fundament produktowy. Pamiętaj, że fakty informują, a historie sprzedają, dlatego poznaj opinie osób, które stosują produkty i dowiedz się jakie mają efekty i po jakim czasie. Następnie dziel się tymi doświadczeniami z innymi.

Po drugie: dobrze poznaj biznes i system pracy. Mam tutaj na myśli aspekty techniczne tego biznesu, czyli sklep internetowy, plan marketingowy oraz system pracy firmy i Twojego lidera oraz jego zespołu. Zatem po kolei:

Sklep internetowy, który jest Twoim wirtualnym biurem – ważne, żebyś wiedział jak zamawiać produkty, gdzie są linki do rejestracji nowych partnerów biznesowych, gdzie znajdują się linki bezpośrednie, aby klient mógł zakupić produkty przez Twój sklep internetowy, jak umieszczać nowych klubowiczów w strukturach systemu, w którym miejscu są materiały (gotowe prezentacje, karty edukacyjne na temat produktów), gdzie jest pokazana Twoja baza klientów i partnerów biznesowych.

Plan marketingowy, czyli Twoje wynagrodzenie – dowiedz się skąd się biorą pieniądze naliczane jako Twoja prowizja, jak awansować na najbliższą pozycję, w jaki sposób możesz pojechać na pierwszą wycieczkę sponsorowaną przez firmę, co zrobić, aby uzyskać kwalifikację na firmowy samochód, który będzie opłacać firma, z którą współpracujesz. Pamiętaj, że nie musisz od razu wiedzieć wszystkiego. Na początku najważniejsze jest, abyś wiedział co należy zrobić, żeby zarobić pierwsze pieniądze i uzyskać pierwszy stopień awansu.

System pracy, który systematyzuje działanie – dowiedz się od osoby, która wprowadziła Cię do tego biznesu, w jaki sposób pracuje się w Waszej firmie, jaki jest system pracy, jakie są narzędzia do pozyskiwania nowych klientów i partnerów biznesowych, gdzie są szkolenia online i offline i w jakich godzinach, jakimi metodami działa zespół, z którym współpracujesz. Poznaj osoby, które dzięki temu systemowi osiągnęły swój cel, a nigdy nie miały do czynienia z branżą MLM. Zapytaj, które elementy sprawdziły się u nich najlepiej, ponieważ właśnie dzięki temu systemowi pracy TY zbudujesz swój zespół oparty o duplikację.

 Po trzecie: wyznacz swój cel. Na samym początku działania musisz mieć bardzo mocno sprecyzowany cel, czyli co chcesz osiągnąć i w jakim czasie. Liczby nie kłamią i wyznaczają kierunek oraz intensywność działań, dlatego odpowiedz szczerze na poniższe pytania, aby dowiedzieć się, jakie są Twoje cele:

1) Po co chcę działać w biznesie sieciowym? Jaki jest powód?

2) Ile chcę zarabiać i po jakim czasie?

3) Ile godzin dziennie jestem w stanie zainwestować w ten biznes?

4) Jaką pozycję chcę osiągnąć w jakim czasie? Co mogę uzyskać dzięki tej pozycji ?

5) Jakie marzenia chcę zrealizować dzięki biznesowi sieciowemu?

Pamiętam, kiedy ja sam odpowiedziałem sobie na te pytania, wyznaczyłem sobie swój cel, zapisałem go na kartce, a następnie powiesiłem go na ścianie nad moim biurkiem. W ciągu kolejnych 3 miesięcy zrealizowałem swój cel i osiągnąłem pozycję managera regionalnego w firmie MLM, z którą współpracuję. Zarabiałem 5 tysięcy złotych miesięcznie, co pozwoliło mi na realizację kolejnego celu, czyli mogłem wyprowadzić się z domu rodzinnego i stać się niezależnym finansowo.

Po czwarte: podpisz kontrakt z samym sobą. Tak, dokładnie tak: podpisz sam ze sobą kontrakt. Umów się ze sobą na pewne zasady, których będziesz przestrzegał, po to, aby zrealizować wyznaczony cel i utrzymać samodyscyplinę. 

  1. Daj sobie 12 miesięcy na działanie – podejmij prawdziwą decyzję. Jest to pierwsza i najważniejsza kwestia, abyś dał sobie szansę i czas na działanie. W tym okresie bądź sfokusowany na osiągnięciu swojego celu i działaj najlepiej jak potrafisz. Pamiętaj, że nic ważnego nigdy nie wydarzy się w przeciągu pięciu minut i wszystko potrzebuje czasu.
  2. Potraktuj to jak prawdziwy biznes –  bądź odpowiedzialny za siebie i swój biznes. To od Ciebie wszystko się zaczyna. Traktuj ten biznes poważnie, podwiń rękawy i wykonaj konkretną pracę, a osiągniesz swój wyznaczony cel i zaczniesz zarabiać kwoty o jakich marzysz. Ustal dzienny plan działania – codzienne działanie (nawyk robienia priorytetów w MLM). Często nowa osoba, która dołącza do biznesu sieciowego robi wszystko, a tak naprawdę nie robi nic, co przybliżyłoby ją do osiągnięcia celu. Skontaktuj się ze swoim uplinem, aby pomógł Ci oraz nakierował na te czynności, które dają efekty i przynoszą rezultaty w codziennym działaniu.
  3. MLM jako dodatkowe zajęcie… Oczywiście możesz traktować ten biznes jako coś dodatkowego, ale jeśli chcesz zarabiać konkretne pieniądze, nie polecam go traktować w ten sposób. Jeśli możesz, zaangażuj się w niego najlepiej jak potrafisz, poświęć od 2 do 4 godzin dziennie. Wykonuj konkretne czynności dające efekt tu i teraz, stosuj sprecyzowane kroki, które pozwolą Ci osiągnąć sukces.

Po piąte: działaj. Został już ostatni i najważniejszy krok, czyli działanie.  Umów się i zakontraktuj ze swoim liderem jakiego wsparcia potrzebujesz  (stałe konsultacje, wspólne działanie). W jaki sposób Twój lider może pomóc Ci rekrutować więcej partnerów i klientów do Twojego zespołu w MLM. Czego twój upline może cię nauczyć, jakie może udostępnić Ci narzędzia. Zakontraktuj cykliczne konsultacje, abyś mógł zrobić sobie tzw. przystanki STOP, które pozwolą spojrzeć Ci na Twój biznes z boku i zobaczyć coś, czego w trakcie działania nie zauważałeś.

Jeśli do firmy zaprosiła Cię osoba, która pokazała Ci jak prowadzić ten biznes i zainwestowała w Ciebie należyty czas – MASZ SZCZĘŚCIE. Jeśli nie, poszukaj w swojej organizacji kogoś z doświadczeniem, kto znajduje się w hierarchii nad osobą, która Cię wprowadziła. Z pewnością znajdziesz człowieka, który chętnie Ci pomoże. Duplikuj to, co się u niego sprawdza, naśladuj, bądź konsekwentny i systematyczny.

Zrób listę 20 kontaktów, możesz ją stworzyć na zwykłej kartce papieru lub w programie Excel – wpisz na nią osoby, którym chcesz pokazać ten biznes, potencjalnych klientów i partnerów biznesowych. Dopisuj do tej listy dwa kontakty dziennie, aby była ona wiecznie „żywa”. W ten sposób nigdy nie zabraknie Ci osób, które mogą być zainteresowane współpracą z Tobą.

Tylko i aż 2 osoby dziennie. Pokazuj swój biznes codziennie 2 nowym osobom – top liderzy branży MLM z całego świata powtarzają tę zasadę. Chodzi o to, aby nie próbować po raz setny pokazać tego biznesu tej samej osobie, która jest już znudzona i nawet nie chce nas słuchać. Im więcej nowych osób zobaczy Twój biznes, tym większa szansa, że zdobędziesz nowego klienta lub partnera biznesowego.

Tę zasadę zawsze podkreśla Bill Brit, który zbudował organizację kilkuset tysięcy osób i bez wątpienia jest człowiekiem sukcesu branży MLM. Mówi on o tym, że pokazał ten biznes 1 300 osobom, 900 z nich powiedziało „nie”, ale 300 z nich powiedziało „tak”.  Z tych 300 osób 85 zrobiło cokolwiek, a 35 osób zaangażowało się wraz z nim na poważnie w ten biznes. Z kolei 11 z tych osób pomogło mu stać się milionerem w branży MLM.

Pamiętaj, że to strach powstrzymuje Cię od działania. Działanie powstrzymuje Cię od strachu, dlatego działaj, bo kiedy jesteś w procesie nie myślisz o tym, że się boisz, tylko po prostu to robisz!

Jak zaangażować tutaj swój czas? Wiele osób zadaje mi to pytanie. Nie wiem ile godzin dziennie w tym momencie jesteś w stanie poświęcić na działanie w branży MLM, ale mogę powiedzieć Ci w jaki sposób powinieneś podzielić ten czas:

  • 50% czasu zaangażuj w zapraszanie nowych osób, rekrutację oraz finalizację,
  • 30% czasu zaangażuj w budowanie listy kontaktów. Dopisuj min. 2 nowe kontakty dziennie. Zapytasz: Skąd je brać? Dodaj post na Facebook. Przyjmijmy, że 50 osób polajkuje Twój post, spośród nich wybierasz te osoby, które nie są w Twoim biznesie i nawiązujesz z nimi relacje. Oprócz Facebooka istnieją oczywiście inne media społecznościowe, takie jak YouTube czy Instagram, możesz korzystać również z różnych grup tematycznych.
  • 20% czasu zaangażuj w edukację i rozwój. Poznawaj jakie praktyczne metody, sposoby możesz się nauczyć, aby wykorzystać je w swoim biznesie. Wiele osób popełnia błąd tzw „wiecznego studenta”, czyli bez przerwy się szkolą, ale nigdy nie wykorzystują tej wiedzy i nie przechodzą do działania.

Pamiętaj, że biznes MLM lubi odpowiednią prędkość, więc albo wystartujesz jak samolot odrzutowy, albo ciągle będziesz się kręcił po pasie startowym. Sam zadecyduj, czego Ty potrzebujesz. W tym biznesie nie ma złotego środka ani drogi na skróty. Sukces leży w statystyce i powtarzalności Twoich działań. Wystarczy konsekwentnie wykonywać czynności, które przynoszą konkretny rezultat.

Przygotowanie kluczem do sukcesu. Jeśli profesjonalnie przygotujesz się do budowania biznesu MLM w ten sposób, który opisałem powyżej, to będziesz czuł się bezpieczny, spokojny i pewny siebie w działaniu. Będziesz wykonywał codzienne czynności z ogromną radością i uśmiechem na twarzy, a Twoje rezultaty będą z dnia na dzień coraz większe.

Amator czy skuteczny profesjonalista? Natomiast jeśli nie przygotujesz się do budowania swojego biznesu odpowiednio, to będziesz działał amatorsko, a ludzie będą to zauważać. Pytanie: chcesz być amatorem, czy skutecznym profesjonalistą? Amator nie ma rezultatów, nie zarabia pieniędzy i prędzej czy później rezygnuje z tego biznesu. Profesjonalista zarabia duże pieniądze w tym biznesie, buduje zespoły, staje się uznanym liderem, który przyciąga ludzi i może cieszyć się lepszym stylem życia, o którym inni tylko marzą.

Chcesz zacząć już tu i teraz? Obecnie kluczem do budowania efektywnego biznesu sieciowego są social media i internet. Naucz się wykorzystywać te narzędzia prawidłowo, a zobaczysz, że budowanie biznesu MLM i rekrutowanie kolejnych partnerów jeszcze nigdy nie było tak łatwe. Powodzenia! Pozdrawiam, Konrad.

Autor tekstu prowadzi bardzo ciekawy blog – polecamy obserwować. To niezwykle przedsiębiorczy młodzieniec, który chętnie udziela ludziom wszelkich wskazówek edukacyjnych. Ma wizję, aby żyć w świecie, w którym człowiek jest dla człowieka człowiekiem i tworzy środowisko, które docenia, gratuluje sobie sukcesów, wspiera i buduje ludzi po to, żeby korzystali ze swojego potencjału, przekraczali swoje wewnętrzne granice i tworzyli lepszy styl życia dla siebie, swoich rodzin i osób, których napotkają na swojej drodze. Teraz pracuje nad tym, żeby ponad 1000 osób w jego zespole doświadczało stylu życia, jakiego zapragną i osiągało trwałe sukcesy. Jego myślą przewodnią jest edukować ludzi w sprawach social media marketingu i biznesu sieciowego, ponieważ jest praktykiem tych dwóch dziedzin. Więcej informacji na blogu www.praktykbiznesusieciowego.pl

Mogą Cię również zainteresować