Języki biletem do przyszłości

przez Kinga Litwińczuk

Nauka języka obcego może okazać się czystą przyjemnością. Coraz więcej młodych osób wyjeżdża za granice swojego państwa, żeby poznać inną kulturę, obyczaje i oczywiście nauczyć się nowego języka.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Znajomość języków obcych w dzisiejszych czasach to podstawa. Młode osoby wiedzą, że obecny rynek pracy wymaga umiejętności posługiwania się więcej niż jednym językiem. Angielski stał się na tyle uniwersalny, że chcemy poznawać inne. Program Erasmus, może okazać się pomocny oraz otworzyć wiele możliwości rozwoju i zdobycia doświadczenia.

Wielkie trio

Dużym powodzeniem cieszą się hiszpański, francuski, niemiecki. Jak pokazują badania, to właśnie do Francji, Niemiec i Hiszpanii polscy studenci wyjeżdżają najczęściej. – Cieszę się, że miałam możliwość wyjazdu na Erasmusa do Niemiec, poznałam ciekawych ludzi, nauczyłam się lepiej niemieckiego i zdobyłam nowe doświadczenie, którego nikt mi nie odbierze – mówi Zosia z Olsztyna. Taki wyjazd to zarówno doświadczenie, jak i swego rodzaju przygoda. Człowiek uczy się nowych sytuacji, odwiedza nieznane dotąd miejsca, poznaje smak innego życia.

– Dzięki wyjazdowi do Hiszpanii zrozumiałem, że gdyby nie nauka hiszpańskiego w szkole językowej, byłoby mi teraz trudniej. Wiem, że znajomość języka pomogła mi z szybszym zaaklimatyzowaniem się w Madrycie – mówi Patryk z Łodzi.

Uczmy się języków!

Młode osoby zdają sobie sprawę z tego, że nauka języków poszerza horyzonty. Badania przeprowadzone przez Unię Europejską pokazują, że 62,7% Polaków zna przynajmniej jeden język obcy. Wynik może być satysfakcjonujący, bo na tle innych krajów wypadamy całkiem dobrze. Młodzież chce i czuje potrzebę edukacji. – Zauważyliśmy wzrost zainteresowania językami obcymi. Mimo wszystko angielski ciągle jest liderem, jednak odnotowujemy także zainteresowanie językiem hiszpańskim i rosyjskim – mówi Andrzej Matysiak, dyrektor szkoły językowej ARTOS w Olsztynie.

Od przedszkola do Erasmusa

Nauka języków obcych wpajana jest od małego, aż 50% dzieci bierze z nich dodatkowe lekcje. Pierwsze kontakty z obcym językiem mamy już tak naprawdę w przedszkolu. Rodzice dbają o to, żeby od najmłodszych lat ich pociechy mogły osłuchać się i poznać podstawy gramatyki i słownictwa, np. angielskiego. Dzięki tak szybkiemu rozwojowi i nauce, możemy w przyszłości pozwolić sobie na jeszcze większą znajomość popularnych języków.

Każdy ma różne metody nauki, uczymy się samemu, czytamy książki, oglądamy filmy, uczęszczamy na kursy językowe i wyjeżdżamy za granicę. Dzięki programowi Erasmus, który cieszy się z roku na rok coraz większym zainteresowaniem, mamy możliwość zorganizowania nauki poza granicami naszego państwa. Dane statystyczne pokazują, że już w 2011 roku liczba osób wyjeżdżających na stypendia przekroczyła 14 000. Wzrosła również ilość polskich uczelni przystępujących do Erasmusa. Oprócz tego co najważniejsze, czyli zdobycia doświadczenia, szukamy przygody, która może zmienić nasze życie i otworzyć drogę do wielkiej międzynarodowej kariery.

Mogą Cię również zainteresować