Że brakuje im wiedzy na temat prowadzenia działalności gospodarczej. Najsłabiej poinformowane w zakresie możliwości podjęcia działalności gospodarczej są osoby najmłodsze w wieku 18-23 lata (25,6%). Brak wiedzy oraz dostępu do kapitału finansowego mogą zniechęcać studentów, absolwentów do podejmowania przedsiębiorczych inicjatyw. Z drugiej strony często wymogi formalne przekładają się na ocenę prowadzenia działalności gospodarczej, jako złożonego, skomplikowanego procesu wymagającego różnego rodzaju działań (rozliczenia finansowe np. z urzędem skarbowym, z ZUS, z podwykonawcami, pracownikami, zdobycia finansowania czy zapewnienia płynności finansowej).
Fakty i mity
Obecnie założenie firmy to kilka kliknięć myszką i złożenie odpowiednich dokumentów w ZUS-ie oraz Urzędzie Skarbowym. Pozornie wydaje się, że to skomplikowane, ale dzięki możliwości rejestracji firmy przez internet oszczędzamy sporo czasu. Osoba chcąca rozpocząć działalność gospodarczą powinna złożyć wniosek o wpis do CEIDG, wypełniając elektroniczny formularz dostępny na www.ceidg.gov.pl lub BIP Ministerstwa Gospodarki.
Rejestracja jest bezpłatna. Na podany adres otrzymamy informację potwierdzającą złożenie wniosku lub powiadomienie o błędach, które powinniśmy poprawić. Gotowy wniosek podpisujemy – korzystając z profilu zaufanego (www.epuap.gov.pl) podpisu elektronicznego lub drukując wniosek i składając go w stosownym urzędzie. Jeszcze szybszym sposobem na założenie własnej działalności jest zgłoszenie swojego start upu w wybranym inkubatorze przedsiębiorczości, który zajmuje się wszystkimi niezbędnymi formalnościami.
Nie każdy rodzi się marketerem i ma gotowy przepis na sukces swojej firmy. Księgowości oraz podstaw związanych z obowiązkami finansowymi nie uczą w szkole. Jeśli comiesięczne rozliczenia z urzędami mają spędzać sen z powiek, warto skorzystać z rozwiązań, które oferują akademickie inkubatory. Każdy młody przedsiębiorca dostaje się tam pod skrzydła profesjonalistów. Inkubatory dbają o sprawy formalne, zapewniają miejsce do pracy i uczą jak rozwijać swój biznes. Wiele inkubatorów przygotowuje dla swoich „podopiecznych” pakiety szkoleń.
Postaw na swoim
Kapitał na własny biznes można pozyskać biorąc udział w konkursie organizowanym w ramach Narodowego Programu Przedsiębiorczości. Test z przedsiębiorczości wystartował 19 listopada, a zakończy się 18 grudnia 2012 roku. Udział w nim jest prosty. Wystarczy wejść na www.parp.gov.pl/npp, zalogować się i rozwiązywać zadania. Część z nich ma charakter formalno-prawny, inne to case studies. Kolejnym etapem będzie przygotowanie biznesplanów. Dla młodych przedsiębiorców przygotowany został również fan page programu http://www.facebook.com/NarodowyProgramPrzedsiebiorczosci. Na Facebooku można śledzić wszystkie etapy konkursu oraz wziąć udział w dodatkowych aktywnościach (sondaże, quizy).
Działania skierowane do młodych przedsiębiorców wspiera Polska Przedsiębiorcza, partner Programu. – Przedsiębiorczość jest szczególnie atrakcyjna dla młodych osób. Właśnie wtedy mamy więcej odwagi na spełnianie marzeń, które w połączeniu z ciężką pracą i czasami brakiem rozsądku mogą okazać się globalnym sukcesem. Młodzi przedsiębiorcy, którzy wezmą udział w Narodowym Programie Przedsiębiorczości będą mogli dalej realizować swoje pomysły w takich przedsięwzięciach jak Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości czy AIP Business Linki, o których więcej będzie można się dowiedzieć za pośrednictwem kampanii w 2013 roku – mówi Dariusz Żuk, prezes Polski Przedsiębiorczej.