Luksusowe zęby latają samolotem

przez Adam Sikora

Buty kupują u Prady, ubrania u Gucciego, a korony zębowe zamawiają u włoskiego mistrza techniki dentystycznej, Giancarlo Barducciego. Polscy pacjenci chcą mieć nie tylko zdrowe, ale również spełniające najwyższe standardy estetyki zęby.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Zdjęcie cyfrowe oraz nowoczesne masy wyciskowe odtwarzające jamę ustną, lecą samolotem do Włoch. Na ich podstawie mistrz Barducci wykonuje korony, które później, również samolotem, wracają do kraju. W katowickiej klinice stomatologicznej pacjent przechodzi zabieg założenia koron, po którym odzyskuje ładny uśmiech. Zniszczone lub nieestetycznie wyglądające zęby przechodzą metamorfozę, której nie powstydziłyby się gwiazdy ze świata show biznesu.

– Włosi znani są z tego, że w swoich pracach bardzo dokładnie odzwierciedlają naturalny wygląd zębów. Upiększone zęby niczym nie różnią się od pozostałych – mówi dr Piotr Ogniewski z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej dr. Romana Borczyka w Katowicach. U Barducciego pacjenci mogą zamówić nie tylko korony, ale również licówki, a nawet całe struktury protetyczne mocowane na implantach. Odtwarzają one estetykę i funkcję uzębienia w przypadku bezzębia.

Indywidualnie dobrany uśmiech

Podczas tworzenia koron Barducci układa porcelanę w sposób warstwowy. Imituje w ten sposób warstwową budowę naturalnych zębów. – Warstwa zewnętrzna jest przezroczysta, co pozwala uniknąć typowego wyglądu tradycyjnych koron, czyli białego, matowego odcienia. Dodatkowo zastępuje się podbudowy z metalu podbudową ceramiczną, dzięki czemu można osiągnąć naturalny wygląd uzupełnienia – dodaje Piotr Ogniewski.

Włoskie korony projektowane są i wykonywane indywidualnie dla każdego pacjenta na podstawie wysłanych zdjęć cyfrowych. Dobierane są do jego uśmiechu, kształtu twarzy i linii dziąseł. Najczęściej na luksusowy zabieg decydują się kobiety, które bardziej niż mężczyźni zwracają uwagę na swój wygląd. Czas oczekiwania na koronę włoską to około 3 tygodnie, czyli o tydzień dłużej niż w przypadku wykonywania uzupełnienia w Polsce. Za najwyższą jakość i pracę Berducciego trzeba odpowiednio zapłacić. W porównaniu z polskimi koronami, cena koron włoskich jest wyższa o 50%. Związane jest to również z kosztami transportu na i z Półwyspu Apenińskiego. – Rocznie wykonujemy ok. 100 zabiegów wstawienia włoskich koron. Zwykle dotyczą one górnego odcinka zębów, miejsca najbardziej widocznego – mówi Ogniewski.

12 karatowe zęby

Włoskie korony nie są jednak w stomatologii szczytem luksusu i ekstrawagancji. Coraz częstszą praktyką staje się wstawianie biżuterii na zęby. Najczęściej umieszcza się ją w szkliwie. Zdarzają się również przypadki, kiedy pacjent chce mieć biżuterię w koronie. – Jest to bardzo trudne zadanie, ale do wykonania – wyjaśnia Ogniewski. W całej Europie, również w Polsce, stomatologowie obserwują tendencję do większego dbania o estetykę uzębienia. Wynika to głównie ze wzrostu świadomości społeczeństwa. Metody poprawy estetyki uśmiechu są obecnie powszechnie dostępne dla każdego. Coraz częściej pacjenci z nich korzystają po to, by odmienić swój uśmiech, a tym samym poprawić samoocenę i zwiększyć swoje szanse w życiu zawodowym. Badania dowodzą, że osoby z ładnym uśmiechem mają o ponad 50% większe szanse na osiągnięcie sukcesu zawodowego.

Mogą Cię również zainteresować