Miasto duchów w Nowym Meksyku

przez Piotr Hoffman
558 odsłony

W Nowym Meksyku, miejscu gdzie swoje siedziby mają ważne instytucje naukowe i firmy zajmujące się energetyką jądrową, powstanie 20 milowe miasto duchów. Będzie to gigantyczna, kosztująca 200 milionów dolarów makieta prawdziwego, niewielkiego amerykańskiego miasteczka.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Pomimo faktu, że w całym miasteczku nie znajdziemy żywej duszy, to będzie ono stworzone w taki sposób, jakby mieszkało tam około 35 tysięcy ludzi. Znajdą się w nim drogi, autostrady, sklepy i wszystkie inne atrybuty normalnego miasta. Firma Pegasus Global Holdings chce stworzyć projekt o nazwie „The Centem”. Całe przedsięwzięcie ma na celu to, aby naukowcy mogli sprawdzać w praktyce wszystkie teoretyczne technologie zielonych miast XXI wieku. Zamysłem ma być przetestowanie ich w prawdziwym środowisku. Jednak bez prawdziwych, negatywnych konsekwencji w przypadku jakiejkolwiek porażki.

Jako przykład podaje się tutaj firmy zajmujące się energią słoneczną. Dzięki makiecie miasta w skali 1:1 możliwe będzie dokładne sprawdzenie, jak prąd będzie dystrybuowany i wykorzystywany w domach o różnym zapotrzebowaniu energetycznym. Początkowo projekt ma zatrudniać 350 osób, lecz z czasem ich liczba ma wzrosnąć dziesięciokrotnie, czyli do 3500. To także inwestor podaje jako duży zysk dla lokalnej społeczności. Jest to wymóg, ponieważ inwestor musi zdobyć przychylność władz lokalnych jeżeli chce zgodnie z planem zbudować swoje miasteczko na gruncie należącym do władz stanowych. Zdaniem Pegasus Global, obecność takiego ogromnego laboratorium ma też w dalszej perspektywie przyciągnąć do Nowego Meksyku znane firmy i ośrodki naukowe, które będą chciały otworzyć tam swoje oddziały, żeby na bieżąco monitorować badania.

Mogą Cię również zainteresować