Najbogatszy naród na świecie

przez Marek Wyrzychowsk
614 odsłony

Grupa ubezpieczeniowa Allainz postanowiła zbadać, który naród jest najbogatszy na świecie. Z przeprowadzonego badania wynika, że najbogatsi na świecie są Szwajcarzy. W rankingu udało im się wyprzedzić Stany Zjednoczone i Japonię.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Szwajcarzy zgromadzili w 2010 roku aktywa finansowe brutto wynoszące 207,4 tys. euro w przeliczeniu na mieszkańca. Jest to wzrost o 4,2% w stosunku do roku wcześniejszego. Stany Zjednoczone, które zajęły drugie miejsce, uzyskały wynik 111,9 tys. euro, a Japonia 111,6 tys. euro. Polska zajęła wśród nowych krajów UE miejsce w środku stawki, z wynikiem 7,4 tys. euro. Dzięki temu odnotowaliśmy wzrost o 3,7% w porównaniu z rokiem 2009. Nasze PKB w przeliczeniu na mieszkańca wyniosło zaś 9 371 euro.

W skali światowej aktywa finansowe brutto wzrosły w zeszłym roku o 6,25% do kwoty 95,3 bln euro, po raz pierwszy przekraczając poziom sprzed kryzysu finansowego z 2007 roku. O ile jednak wzrost ten był w krajach uprzemysłowionych przeciętnie jednocyfrowy, a w Irlandii, Włoszech i Hiszpanii nawet ujemny, o tyle w krajach rozwijających się osiągnął wartość dwucyfrową.

Mogą Cię również zainteresować