Najdroższa ulica handlowa w Polsce

przez Piotr Hoffman
547 odsłony

Jak wynika z danych firmy doradczej Cushman & Wakefield, najdroższą ulicą handlową w Polsce jest Nowy Świat w Warszawie. Roczny czynsz w wysokości 1 020 euro za jeden metr kwadratowy sklepu uplasował Nowy Świat na 41 miejscu w rankingu 63 najdroższych ulic handlowych świata.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

W poprzednim roku warszawski Nowy Świat zajmował 40 pozycję, czyli dość odległą. Według najnowszego raportu Cushman & Wakefield „Główne ulice handlowe na świecie” najbardziej prestiżową i najdroższą handlową ulicą świata pozostaje Piąta Aleja w Nowym Jorku, gdzie rocznie za metr kwadratowy sklepu trzeba zapłacić czynsz w wysokości 16 tys.704 euro.

Na drugim miejscu jest Causeway Bay w Hongkongu. Tam roczny czynsz za metr kwadratowy sklepu wynosi 14 tys. 426 euro. Trzecie miejsce zajmuje Ginza w Tokio z 7 tys.750 euro za metr kwadratowy rocznie. Zaraz za podium jest Pitt Street Mall w Sydney – tam roczny czynsz za metr kwadratowy sklepu wynosi 7 tys. 384 euro. Dopiero na piątym miejscu znalazło się pierwsze europejskie miasto, w którym za metr kwadratowy sklepu – na Polach Elizejskich w Paryżu – trzeba zapłacić 7 tys. 364 euro rocznie.

Inne główne ulice handlowe w Polsce, z najwyższymi czynszami to: Floriańska w Krakowie z rocznym czynszem w wysokości 948 euro za mkw., Chmielna w Warszawie, gdzie trzeba zapłacić 876 euro za mkw. rocznie, Marszałkowska w Warszawie z czynszem w wysokości 744 euro za mkw. rocznie, Półwiejska w Poznaniu, tam trzeba zapłacić 696 euro za mkw. rocznie. Dalej znajduje się ulica 3 Maja w Katowicach, gdzie opłata wynosi 696 euro za mkw. rocznie, al. Jerozolimskie w Warszawie: 600 euro za mkw. rocznie, Świdnicka we Wrocławiu: 564 euro za mkw. rocznie, Świętojańska w Gdyni: 420 euro za mkw. rocznie, al. Niepodległości w Szczecinie: 396 euro za mkw. rocznie. Stawkę zamyka ulica Piotrkowska w Łodzi, gdzie trzeba liczyć się z kosztami rzędu 348 euro za mkw. rocznie.

Analitycy z Cushman & Wakefield stwierdzili, że czynsze i popyt na polskich ulicach handlowych pozostają stabilne. W Polsce zauważalne są nieznaczne wzrosty czynszów w lokalizacjach pierwszorzędnych, takich jak ulica Floriańska w Krakowie czy najdroższy w kraju Nowy Świat w Warszawie, co wynika ze stałego wysokiego popytu ze strony najemców w tych lokalizacjach. Tempo wzrostu czynszów na Nowym Świecie o 2,4% i ul. Floriańskiej o 2,6% było wyższe od średniej dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej, która wyniosła 0,3%. Dane przedstawione w raporcie są barometrem odporności sektora powierzchni handlowych oraz atrakcyjności ulic handlowych. Raport co roku porównuje czynsze w najważniejszych 278 lokalizacjach handlowych w 63 krajach.

Mogą Cię również zainteresować