Najstarsze sprawne auto na sprzedaż

przez Marek Wyrzychowsk
632 odsłony

Najstarszym samochodem na świecie jest maszyna opatentowana 125 lat temu przez Karla Benza. Jednak nie wszyscy wiedzą, że najstarszym, sprawnym i w dodatku z wyścigową przeszłością, jest samochód pochodzący z Francji.


Samochód, o którym mowa, powstał w 1884 roku na zamówienie francuskiego hrabiego de Dion. Czyli jest starszy od samochodu Benza o 2 lata, jednak różnica między nimi polega na źródle napędu. W pojeździe niemieckiego konstruktora po raz pierwszy pojawił się silnik spalinowy, natomiast w maszynie zbudowanej przez Georgesa Boutona i Charlesa-Armanda Trepardoux wykorzystano powszechnie stosowany wówczas silnik parowy.

Jego wyjątkowość polega na tym, że jest to obecnie najstarszy zdolny do poruszania się pojazd na świecie. Jego wartość podnosi również zdarzenie z roku 1887, kiedy to hrabia de Dion wziął udział w pierwszym wyścigu samochodów w historii motoryzacji. Na starcie pojawił się tylko jeden pojazd i była nim własność hrabiego de Dion, który na cześć matki nadał kołowej lokomotywie imię „La Marquise”. I właśnie brak konkurencji sprawił, że dokonania maszyny parowej nie uznano oficjalnie za pierwszy wyścig. Dlatego też historycy motoryzacji jako datę pierwszej imprezy tego typu podają rok 1895, kiedy to kierowcy zmagali się na odcinku pomiędzy Paryżem, a Ruen. Naoczni świadkowie i sam hrabia de Dion twierdzili, że na prostych odcinkach pojazd rozpędzał się do prędkości wynoszącej aż 60 km/h, co jednak wydaje się być dość naciąganym wynikiem.

Do napędzania tej diabelskiej maszyny niezbędne było aż 151 litrów wody, którą podgrzewano przy pomocy węgla. By osiągnąć odpowiednie ciśnienie pary woda musiała być podgrzewana przez około 30-45 min. Taka ilość cieczy pozwalała na przejechanie około 32 km, po czym wymagane było jej uzupełnienie. Najstarszy sprawny samochód świata, który możemy uznać również za najstarszą wyścigówkę, trafi niebawem pod młotek. Cena wywoławcza za tego białego kruka historii motoryzacji wynosi 2 mln dolarów. Poniżej film przedstawiający „La Marquise”:

Mogą Cię również zainteresować