Skąd tak wysokie liczby? Ponieważ każdego, niezależnie od internetowego doświadczenia, problem ten może dotknąć. Oszuści wymyślają coraz to nowe sposoby, często korzystając z najnowszych technologii, by nas podejść. Na szczęście ryzyko to można zminimalizować, zwyczajnie zachowując ostrożność oraz stosując się do kilku prostych zasad. Eksperci platformy zakupowej ShopAlike.pl, gromadzącej ofertę z prawie 300 zaufanych sklepów internetowych, przygotowali krótką instrukcję, jak nie dać się oszukać w sieci. Wyszczególniono 3 typy oszustw: fałszywe strony, fałszywe reklamy i fałszywe aplikacje. Znajdziemy w niej także porady, co zrobić, gdy niestety nie uda nam się uniknąć oszustwa.
Jak rozpoznać fałszywy sklep internetowy:
- Adres strony internetowej jest niepoprawny lub niepełny – zwróć uwagę, czy strona nie ma podobnej nazwy do innej, znanej i zaufanej.
- Strona ma słabej jakości tekst i obrazki: teksty na niej zawierają dużo błędów gramatycznych i ortograficznych, obrazki wyświetlane są w niskiej rozdzielczości.
- Adres nie zaczyna się od https. Strony z protokołem https zapewniają bezpieczniejsze transakcje płatnicze.
- Nie da się znaleźć informacji prawnej: adres, email lub telefon kontaktowy, numer podatkowy właściciela strony powinny być na niej dostępne.
- Brakuje regulaminu, zasad korzystania: sprawdź, jaką politykę dotyczącą zwrotów ma dana strona, jakie są zasady dotyczące płatności i prywatności.
- Możliwe jest użycie tylko jednej metody płatności: nie ufaj stronom, które oferują tylko jedną formę płatności, w szczególności, gdy jest nią przelew bankowy lub przekaz pieniężny.
Jak rozpoznać fałszywą reklamę:
- Strona w mediach społecznościowych jest aktualizowana zbyt często, ale nie ma wielu komentarzy, czy like’ów.
- Jeśli cena jest niewiarygodnie niska, bardzo prawdopodobne, że mamy do czynienia z fałszywą reklamą.
- Reklamowanie przypomina spam, ten sam link publikowany jest wiele razy (np. w komentarzach).
- Warto sprawdzić opinie innych użytkowników o produkcie, czy firmie go oferującej. Sprawdź, ile z nich dotyczy nie dostarczenia produktu lub produktu różniącego się od zamówionego.
Jak rozpoznać fałszywą aplikację:
- Sprawdź w Google Play lub App Store, kto opublikował aplikację.
- Sprawdź, kiedy opublikowano aplikację.
- Sprawdź, ile razy ściągnięto aplikację i jakie ma opinie. Jeśli aplikacja pod znaną marką nie została ściągnięta przynajmniej kilkadziesiąt lub kilkaset razy, prawdopodobnie nie mamy do czynienia z oficjalną aplikacją marki. Fałszywe aplikacje często nie mają też żadnych opinii podczas, gdy te oficjalne mają ich dużo.
- Gdy masz wątpliwości, zawsze najlepiej odwiedzić oficjalną stronę marki. Zazwyczaj znajdziesz tam link do oficjalnej aplikacji.
Czasem, mimo szczególnej ostrożności, coś może pójść nie tak i zostaniesz oszukana/y. Co możesz zrobić w takiej sytuacji?
- Jak najszybciej zgłoś się na policję. Przekaż jak najwięcej informacji, np. e-maile, które otrzymałaś/eś od oszustów, mogą pomóc w ich namierzeniu.
- Poinformuj o sytuacji także swój bank i przyjrzyj się swojemu kontu. Jeśli zapłaciłaś/eś kartą kredytową, poproś o zwrócenie płatności.
- Jeśli skradziono Twoją tożsamość, zablokuj swoje konta i zmień wszystkie hasła.