(Nie)bezpieczne leki?

przez Anna Wąsowsk
1083 odsłony

Od jakiegoś czasu pojawia się niepokojąca informacja o lekach przeciwbólowych, które mogą zagrażać naszemu życiu. Dokładnie chodzi o substancje czynne, takie jak diklofenak i ibuprofen, które występują w wielu lekach dostępnych w sprzedaży.

źródło: Flickr.comródło: Flickr.com

Okiem naukowców

Światowe media bardzo szybko podjęły temat bezpieczeństwa kardiologicznego niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Afera została nagłośniona w brytyjskich mediach. Na stronie internetowej prestiżowego magazynu medycznego „British Medical Journal” opublikowano wyniki badań hiszpańskich naukowców, którzy wzięli pod lupę substancje często występujące w lekach przeciwbólowych z grupy NLPZ, m.in.. naproksen, ibuprofen, diklofenak. Zbadano ponad 100 000 pacjentów, którzy regularnie zażywali leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Co się okazało? U osób, które przyjmowały ibuprofen lub diklofenak ryzyko udaru wzrastało trzykrotnie. Co więcej, w przypadku używających ibuprofenu ryzyko zawału serca podwyższyło się o 100%, a po stosowaniu diklofenaku – wzrosło czterokrotnie. Niepokojące jest to, że na każde 1 000 osób objętych terapią lekami zawierającymi diklofenak 3 pacjentów doznaje zawału serca, a 1 z nich umiera. Stosowanie ich zwiększa ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych u osób, które nie miały wcześniej chorób układu krążenia. Z kolei najbardziej bezpieczny okazał się naproksen.

ReklamaReklama

Wnioski z zebranych dowodów medycznych są następujące – leków z grupy NLPZ należy używać ostrożnie – zwłaszcza w terapii długotrwałej – ze względu na szkodliwe działanie uboczne. Szczególnie niebezpieczne są preparaty zawierające zwłaszcza diklofenak i ibuprofen. Alternatywą są środki zawierające w składzie naproksen.

Co to są NLPZ?

NLPZ to niesteroidowe leki przeciwzapalne, często stosowane w medycynie ze względu na szerokie działanie farmakologiczne. Działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwagregacyjnie. Wskazane do stosowania w: chorobach narządu ruchu, bólach kostno-mięśniowych, kostno-stawowych, profilaktyce i leczeniu zakrzepów, zatorów, choroby niedokrwiennej serca. Aczkolwiek opublikowane badania przyniosły nowe spojrzenie na leki z grupy NLPZ.

Europejska Agencja Leków (EMEA) uruchomiła proces oceny bezpieczeństwa kardiologicznego diklofenaku w odniesieniu do ryzyka powikłań ze strony chorób układu sercowo-naczyniowego. Ich celem jest określenie potrzeby aktualizacji istniejących zaleceń, dotyczących leczenia dla pacjentów oraz lekarzy przepisujących NLPZ. Natomiast specjaliści z Wielkiej Brytanii i Kanady na łamach „PLOS Medicine” alarmują, że niesteroidowe leki przeciwzapalne zawierające diklofenak należy wycofać z rynku. Według naukowców u chorych zażywających tę substancję ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych jest od 31 do 71% większe w porównaniu do naproksenu.

Bezpieczna alternatywa

W grupie leków NLZP znajdują się również te, które zawierają substancje takie jak naproksen (np. Anapran Neo). Anapran Neo jest lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, zalecanym przy bólu o różnym pochodzeniu – przy bólach głowy, zębów, mięśni, menstruacyjnych, reumatycznych. W świetle dotychczasowych badań naproksen jest najbezpieczniejszy dla pacjentów z chorobami serca, gdyż nie zwiększa ryzyka sercowo-naczyniowego. Dlatego zalecane jest, by lekarze kardiolodzy wybierali dla swoich pacjentów leki przeciwzapalne oparte na naproksenie. 

Mogą Cię również zainteresować