Niemal połowa Polaków oszczędza na zakupach

przez Zuzanna Mierzejewska
163

46% Polaków ogranicza wydatki podczas zakupów. Mimo to jako „oszczędnych” określa siebie tylko jedna czwarta konsumentów. Czy to efekt minionego ustroju politycznego, kiedy zakupy były skrupulatnie planowane, a dostępność wszelkich towarów ograniczona?

Jeśli chodzi o roczne wydatki z podziałem na poszczególne województwa, to w czołówce już po raz kolejny uplasowali się mieszkańcy Mazowsza i Wielkopolski. Mieszkańcy śląskiego mimo, że znajdują się wśród województw, które mogą pochwalić się najwyższymi zarobkami w kraju (tuż obok mazowieckiego), wydają rocznie na zakupy o czterdzieści procent mniej niż wynosi średnia krajowa (16,8 tys.)! Detronizują tym samym mieszkańców wielkopolskiego, uznawanych za jednych z najoszczędniejszych.

Polacy ograniczają wydatki na codzienne zakupy – to postawa, która cechuje prawie połowę wszystkich konsumentów. Być może to nadal utrzymujący się efekt minionego ustroju politycznego, kiedy zakupy były skrupulatnie planowane, a dostępność wszelkich towarów ograniczona. Jedna czwarta kupujących należy do kategorii „oszczędnych konsumentów”. Podczas zakupów chętnie korzystamy z obniżek, aby kupić produkty dobrej jakości w niższych cenach. Natomiast większe zakupy robimy zazwyczaj z wyprzedzeniem.

Infografikę opracowała firma Optima specjalizująca się w udzielaniu pożyczek gotówkowych. 

Mogą Cię również zainteresować