źródło: Pixabay
Wzrost znaczenia danych własnych. Na skutek wycofania przez Google i inne główne platformy plików cookie stron trzecich, branża reklamowa przechodzi głęboką transformację. Efektem przeprowadzanych zmian będzie znaczny wzrost znaczenia danych własnych (1st party data) reklamodawców i marketerów. Dane własne, które obejmują bezpośrednie informacje zebrane od klientów poprzez interakcje z witryną internetową firmy, aplikacją lub innymi platformami, będą siłą napędową spersonalizowanych doświadczeń reklamowych.
Dynamiczny wzrost znaczenia marketplace’ów. Retail media coraz bardziej będą przypominać wydawców. Ewolucja ta wymaga dostosowania procesów, technologii i sposobu myślenia do wymagań reklamodawców. Kluczowe kwestie w tym zakresie to standaryzacja formatów reklam, wdrożenie technologii umożliwiającej pomiar emisji reklam, atrybucji oraz strategii monetyzacji danych własnych.
Zwiększenie wykorzystania sztucznej inteligencji w marketingu. W sferze kreatywnej technologia AI będzie miała przełomowe znaczenie. Wykorzystując algorytmy AI, zespoły kreatywne będą mogły zautomatyzować i rozwinąć wiele procesów. Przykładowo, możliwość analizy rozległych zbiorów danych w czasie rzeczywistym pozwoli osiągnąć nowy wymiar personalizacji, zapewniając precyzyjne dopasowanie przekazów reklamowych do konsumenta. Nie tylko zwiększy to zaangażowanie użytkowników, ale także zmaksymalizuje skuteczność kampanii reklamowych.
Oprócz tego, sztuczna inteligencja będzie wykorzystywana na większą skalę w procesie tworzenia treści. Niezależnie od rodzaju generowanych treści, algorytmy AI będą w stanie replikować kreatywność podobną do ludzkiej. Choć o zastąpieniu czynnika ludzkiego nie ma tu mowy, wykorzystanie AI pozwoli oszczędzić czas i odkryć nowe pomysły na treści.
Dodatkowo, w perspektywie blokowania plików 3rd party cookie wzrośnie predykcyjna rola sztucznej inteligencji, dzięki której reklamy są dostarczane do właściwych odbiorców we właściwym czasie, zwiększając szanse na konwersję.
Marcin Gut odpowiada za rozwój biznesu Programmads w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, a przez ostatnią dekadę kierował zespołami obsługującymi narzędzia analityczne i platformy Programmatic w agencjach mediowych. Posiada bogate doświadczenie konsultingowe w obszarze Adtech i Madtech. Wspiera zarówno agencje, jak i marki w skalowaniu możliwości programatycznych i analitycznych zbudowanych w oparciu o rozwiązania Google Marketing Platform.