Pieniądze, zdrowie i rodzina są ważne, ale najważniejsze w życiu jest osiągnięcie WEWNĘTRZNEGO SPOKOJU i SZCZĘŚCIA. Krótki poradnik rozwoju duchowego – jak wejść na wyższy stan świadomości?

przez Maciej Maciejewski

Ludzie przez całe życie ganiają za idealnym wzorem egzystencji, który został nadany przez społeczeństwo. Uganiamy się za pieniędzmi, tracąc przy tym zdrowie i zaniedbując relacje z ukochanymi osobami. Osoby niedowartościowane popadają w pracoholizm, aby tylko zaspokoić pragnienie bycia zauważonym. Bo przez całe życie wmawia się nam, że pieniądze, kariera i rodzina są dla nas najważniejsze…

źródło: Pixabay

A prawda jest taka, że to TY jesteś najważniejszy dla samego siebie. I nie ma w tym nic złego. Nie jest to ego, a bardziej miłość do samego siebie. Jak masz pokochać członków swojej rodziny, kiedy nie kochasz samego siebie? To tylko przykład, a jednak ukazuje on w czym tkwi sedno całego problemu.

Co mam na myśli mówiąc o skupianiu się na sobie? Chodzi mi o osiągnięcie stanu wewnętrznego spokoju. Niczym w przypadku Buddy Siakjamuni. Ten artykuł pomoże Ci w tym, a bardziej da Ci wskazówki do tego, gdzie możesz szukać źródła. Dam Ci także kilka praktycznych porad, które przyczynią się do ewolucji Twojej duszy. Chodź ze mną, a wejdziesz na nową ścieżkę swojego życia.

Pierwszym stopniem każdego samorozwoju jest rozwój duchowy. Niektórzy twierdzą, że to rozwój osobisty jest fundamentem. Muszę się z tym nie zgodzić. Rozwój osobisty nie nauczy Cię takich prostych i zarazem fenomenalnych rzeczy, jak osiągnięcie najwyższego szczęścia, spokoju i bycia tu i teraz.

Jak masz podejmować działania z dziedziny rozwoju osobistego, kiedy nie potrafisz kontrolować swoich emocji, nie masz energii do działania lub masz mętlik w głowie? Tylko nie zrozum mnie źle. Rozwój osobisty jest super, ale fundamentem jest rozwój duchowy – czy tego chcesz, czy nie. Nawet najsolidniejsza budowla się zawali, jeśli nie będzie miała dobrej podstawy. Fundamentów.

Nie chcę podawać dużo teorii, bo to praktyka jest najważniejsza. Więc od czego można  zacząć, aby wejść na wyższy poziom duchowości? Zacznij od sposobu swojego myślenia. Czytaj, oglądaj i słuchaj odpowiednich ludzi. Masz dużo darmowej wiedzy na YouTube, więc nie musisz od razu kupować dziesięciu książek. Osoby, które wpłynęły na mnie i mi zmieniły sposób postrzegania świata to: Neale Donald Walsch, Eckhart Tolle, Mooji, Ajahn Brahm i Sadghuru. Donald Walsch zasłynął z serii książek pt. „Rozmowy z Bogiem”, które wyjaśniają wiele mitów na temat samego Boga oraz pokazują jak doświadczyć najwznioślejszego uczucia, którym jest bezwarunkowa miłość. Eckhart Tolle i jego książka „Potęga Teraźniejszości” nauczą Cię spokoju i błogiego stanu obecności. Ajahn Brahm to buddyjski mnich, mówiący o filozofii buddyzmu. Na platformie YouTube znajduje się ponad 120 darmowych godzin mądrości na poziomie Buddy.

Jakie rzeczy możesz zacząć praktykować? Po pierwsze zacznij od bycia tu i teraz. Kiedy ludzie słyszą słowo „obecność” wpadają w zdziwienie, nie wiedząc jak to się odnosi do transformacji na wyższy poziom. Obecność znaczy bycie tu i teraz. Kiedy spacerujesz i myślisz to NIE jesteś tu i teraz, ale kiedy spacerujesz po lesie i jesteś świadomy wszystkich rzeczy, które są odbierane przez Ciebie za pomocą wrażeń zmysłowych –  brawo! Zdałeś egzamin.

Przez całą dobę bądź świadomy wszystkiego, co jest w chwili obecnej. Nie ważne czy to będzie słuchanie śpiewu ptaków lub bycie świadomym dotyku mokrych liści. Dobrym sposobem na bycie tu i teraz jest praktyka medytacji, która jest dosyć prosta w teorii, ale w praktyce nie za bardzo. Medytacja nauczy Cię skupiania się na chwili obecnej przez bycie świadomym swojego własnego oddechu. Medytacja nauczy Cię także, jak kontrolować swoje myśli i pokaże, że istnieje taka część Twojego umysłu, która nazywa się EGO. Czym jest ego?

Miałeś kiedyś tak, że próbując zasnąć nie umiałeś zasnąć, bo cały czas przychodzą Ci do głowy jakieś myśli? To jest ego! Praktyka medytacji nauczy Cię wygaszania wywierania wpływu ego na Ciebie. Nauczysz się wtedy kontrolować i uwalniać emocje.

To jest tylko artykuł, a nie książka. Chciałem tylko zaznaczyć, jak ważny jest rozwój duchowy na każdej płaszczyźnie naszego życia. Zmień swój sposób myślenia i osiągnij wewnętrzny spokój, który każdy z nas tak bardzo pragnie od swoich narodzin. To Cię rozwinie i pomoże Ci nie tylko w sprawach rodzinnych, ale również biznesowych.

Autor tekstu jest uczniem Pierwszego Akademickiego Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego w Sosnowcu. Radny Młodzieżowej Rady Miasta Sosnowca, wolontariusz fundacji Help Furaha, członek zarządu i współorganizator wydarzeń w organizacji charytatywnej Ad Vocem. Od kilku lat stawia na szerokorozumiany samorozwój. Jego sposobem na życie jest niesienie pomocy innym ludziom. 

Mogą Cię również zainteresować