Praca dla dzieciaków z marginesu

przez Katarzyna Wagner
442 odsłony

Dzieci, które przebywały w zakładach poprawczych, mają dużo trudniej na ścieżce kariery zawodowej. Dlatego w Polsce powstaje pierwsza spółdzielnia pracy dla takich dzieci. Głównym założeniem jest to, że młodzież nie tylko nauczy się zawodu, ale również…

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Zarobi pieniądze na to, by po opuszczeniu zakładu mieć już jakiś kapitał. W Poznaniu powstaje pierwsza w Polsce socjalna spółdzielnia pracy. Zatrudnienie ma w niej znaleźć 70 wychowanków zakładu poprawczego. Praca ma być tam nagrodą za dobre sprawowanie. Młodzi ludzie 75% zarobionych pieniędzy będą mieli odkładane na konto, z którego pieniądze zostaną im wypłacone przy wyjściu na wolność. Dzięki temu nie będą bez grosza przy duszy, a tym samym, w co wierzy dyrektor ośrodka, zmniejszy się szansa na recydywę.

Spółdzielnia Herakles ma mieć w swojej ofercie preferencyjne ceny dla klientów, a jej pracownicy będą w stanie wykonywać pracę hydraulika, elektryka, brukarza, stolarza, konserwatora zieleni. To właśnie tych zawodów dzieciaki uczą się w szkole przy ośrodku. Teraz ich umiejętności będą mogły zostać wykorzystane w praktyce, dla celów zarobkowych, a przez to, że jest to spółdzielnia pracy, młodzież będzie mieć poczucie, że pracuje na swoim. Wielką niewiadomą są pracodawcy, którzy będą w stanie zaufać młodzieży z wyrokami za kradzieże lub pobicia. Sam pomysł na biznes i edukację oraz budowanie młodym ludziom przyszłości wydaje się bowiem znakomity.

Mogą Cię również zainteresować