Praca zdalna a biurowa

Osoby, które przez większą część tygodnia mogą pracować zdalnie i nie muszą przychodzić do biura są znacznie bardziej zadowolone z pracy niż te, które codziennie muszą być w pracy. Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Wisconsin w Milwaukee.

źródło: www.sxc.hu
źródło: www.sxc.hu

Jak dowodzą badania praca zdalna znacznie skuteczniej łagodzi stres niż go powoduje, co w efekcie wychodzi na plus w przeciwieństwie do tradycyjnej pracy biurowej. Kathryn Fonner, asystentka profesora komunikacji, która prowadziła badania, porównywała plusy i minusy każdego z typów pracy. Przez pojęcie pracy zdalnej rozumiemy pracę, która przynajmniej 3 razy w tygodniu nie wymaga bycia w biurze i umożliwia dowolne zarządzanie własnym czasem pracy. Na korzyść pracy zdalnej przemówił znacznie obniżony poziom napięcia między życiem zawodowym a rodzinnym, który odczuwali badani. Po stronie minusów pracy zdalnej badani wskazywali izolację od kolegów z biura.

W badaniu okazało się również, że o ile pracownicy zdalni rzeczywiście mają mniejszy kontakt ze współpracownikami i rzadziej z nimi rozmawiają, to w sprawach służbowych komunikują się równie często co pracownicy w biurze. Przekładając to na życie biurowe oznacza to tyle, że pracownicy zdalni po prostu mniej plotkują. Zmniejszony poziom stresu, jaki wykazują pracownicy zdalni, według badań w głównej mierze wynika z tego, że osoba pracująca poza biurem odizolowana jest od biurowych intryg, nagłych napadów wściekłości współpracowników, nikt im w pracy nie przeszkadza i nie rozprasza spotkaniami czy też plotkami. Jak widać, są to same plusy i to nie tylko dla zatrudnionego, lecz również dla pracodawcy, który może mieć bardziej efektywnego pracownika.

Mogą Cię również zainteresować