Prezydent chce umożliwić głosowanie przez internet

przez Piotr Hoffman
574 odsłony

Bronisław Komorowski chce znaleźć rozwiązania prawne, by w Polsce można było głosować przez internet. W Pałacu Prezydenckim w ramach Forum Debaty Publicznej trwa spotkanie pod nazwą „Siećpospolita”. Kilkudziesięciu ekspertów dyskutuje między innymi nad komputeryzacją państwa i informatyzacją szkół.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Bronisław Komorowski w wystąpieniu, które otwierało debatę zwracał uwagę, że niektórym krajom europejskim udało się wprowadzić elektroniczne głosowanie. Zdaniem prezydenta głosowanie przez internet zwiększyłoby frekwencję wyborczą. Jak sam twierdzi „przyszłość wysokiej partycypacji obywateli w wyborach zależy także od możliwości głosowania przez internet. Jestem zainteresowany tym problemem i chcę uczestniczyć w znalezieniu optymalnych rozwiązań w tej sprawie.”

Swój głos w wyborach przez internet mogą oddać już obywatele Estonii i Szwajcarii. W Norwegii podczas ostatnich wyborów samorządowych został wprowadzony w części kraju pilotażowy program głosowania w sieci. W Polsce na uczestnictwo w wyborach za pośrednictwem internetu zdecydowałoby się 33% uprawnionych do głosowania. Takie wyniki uzyskano w przeprowadzonym przez instytut Millward Brown SMG/KRC badaniu, którego celem było poznanie zachowań i preferencji wyborczych wśród użytkowników internetu.

Mogą Cię również zainteresować