To prestiżowe wyróżnienie biznesowe przyznawane jest corocznie przez fundatorów nagrody i jury złożone z laureatów z poprzedniego roku, łącznie 10 firmom w 4 kategoriach. Pomysłodawcami tego projektu są László Ervin – światowej sławy uczony, pisarz, prezes Fundacji Klubu Budapeszteńskiego i Mária Demcsák – kluczowa postać węgierskiej prasy ekonomicznej.
To oni 21 lat temu powołali do życia tę nagrodę z zamiarem skierowania uwagi węgierskiego społeczeństwa na rodzime firmy, które dają przykład swym odpowiedzialnym postępowaniem, sposobem myślenia i działaniem zharmonizowanym z interesami środowiska i społeczeństwa. Nagradzane firmy działające etycznie swoją skuteczną obecnością w życiu biznesowym udowadniają, że interesy kapitału mogą być zgodne z interesami drugiego człowieka, najbliższej społeczności, świata ożywionego i społeczeństwa, a tym samym z interesami zrównoważonego rozwoju.
„Firma etyczna to taka, która jest w stanie zrezygnować z zapewnienia sobie zysków tylko po to, by nie szkodzić środowisku, zmniejszać nierówności społeczne, wpływać na otoczenie, na sposób myślenia ludzi i aby we własnym zakresie świadomie wzmacniać odpowiedzialne istnienie” – powiedziała Mária Demcsák, jedna z założycielek Nagrody Etyki Biznesu.
Nagroda ta wiąże się z dużą odpowiedzialnością – dawaniem przykładu, edukacją, pracą na rzecz szerzenia odpowiedzialnego myślenia i zachowania biznesowego. Podczas ceremonii wręczenia nagród firmę Flavon Group reprezentował László Gaál Junior, dyrektor ds. rozwoju sieci. – Jesteśmy dumni i szczęśliwi, bo nagroda Business Ethics Award jest niezwykle prestiżowa. Stara się o nią wiele węgierskich firm, lecz wybiera się tylko dziesięć takich, które spełniają etyczne kryteria. Jednak taka nagroda nakłada na firmę również wielką odpowiedzialność oraz obowiązki – nagrodzony podmiot musi dawać dobry przykład, szkolić się, pracować na rzecz odpowiedzialnego biznesu – skomentował współpracujący z firmą Ryszard Gaczkowski.