Promocja online pod lupą

przez Sandra Białobrzesk
402 odsłony

Nieustanna promocja, kreowanie i utrzymanie dobrego wizerunku każdej firmy
– również w świecie online, to fundament dobrego handlu. Internet oferuje niemal nieograniczone możliwości dotarcia do potencjalnych klientów.


Równie dużo jest więc sposobów na promocję i pokonanie konkurencji. Czy istnieje przepis na te najlepsze? Warto pamiętać, że to czy nasz e-biznes odniesie sukces, w dużej mierze zależy nie tylko od cen produktów, ale od skuteczności reklamy, którą zastosujemy. Zdecydowanie prościej mają duże, znane firmy, choć i one nie mogą spocząć na laurach. Inaczej wygląda sytuacja małych, świeżo powstałych sklepów internetowych. Jak największa liczba potencjalnych klientów musi dowiedzieć się o ich istnieniu. Jaką metodę wybrać?

W pogoni za trendami

Podstawowym budulcem zaufania jest marka. Aby ją kreować i nieustannie zapoznawać z nią potencjalnych klientów, warto podążać za bieżącymi trendami. Jednym z ostatnich, są portale i serwisy społecznościowe, na których konto lub profil posiada już ok. 45% sklepów. Przykładem jest popularny Facebook, na tablicy którego, codziennie możemy przedstawiać najaktualniejsze informacje z naszej oferty. – Na swojej tablicy facebookowej utrzymujemy stały, wiarygodny kontakt z fanami firmy, powiadamiamy ich o promocjach i rabatach na produkty, a przede wszystkim mamy okazję stworzyć swoistą społeczność skupioną wokół tematyki naszych usług – podkreśla Kamil Urbaś, właściciel profilu RETROspekcja na Facebooku. Coraz większym ograniczeniem w promocji na Facebooku okazuje się jednak regulamin. Należy go poznać bardzo dokładnie, by pewnego dnia nasze skrupulatnie kreowane konto, nie zniknęło z sieci.

Modną i wydaje się, że bardzo skuteczną formą promocji i zaistnienia w wielkim świecie online są portale zakupów grupowych. Podejmując długofalową współpracę z takim serwisem – poprzez sprzedaż vouchera rabatowego do naszego sklepu, mamy okazję wypromować swój produkt czy usługę, wśród setek tysięcy osób. Aby zatrzymać klienta, możemy np. zaoferować rabaty zniżkowe przy kolejnych zakupach, a co najważniejsze zagwarantować możliwie najwyższą jakość obsługi.

Zarabiaj na dawaniu za darmo

Poza inwestowaniem i prowadzeniem bogatych działań promocyjnych, musimy bezpośrednio dbać o naszego klienta. – Polacy uwielbiają dostawać prezenty i gadżety. Mimo, że często są to mało przydatne drobiazgi, jest to doskonały nośnik reklamy. W ten sposób firma budzi dobre skojarzenia ze swoją ofertą oraz zyskuje sympatię klienta, który czuje się doceniany – zauważa Kamil Urbaś ze sklepu internetowego TwojaBateria.pl.

Chętnie wykorzystywany przez różne firmy kalendarz, codziennie używany kubek czy długopis z dyskretną nazwą i logo naszego sklepu, z pewnością utkwi w pamięci użytkownika i jego otoczenia. Ok. 80% osób, które otrzymują prezent, zapamiętuje umieszczoną na nim nazwę. Szczególne powodzenie mają okazjonalne prezenty związane z wakacjami, świętami itp. Warto zadbać też o e-gadżety, takie jak tapety na pulpit czy wygaszacze ekranu, które praktycznie nic nas nie kosztują.

Ważne: jak? Ważniejsze: gdzie?

Reklama internetowa to bardzo szerokie pojęcie. Poza powszechnie przyjętymi bannerami reklamowymi, istnieje wiele sposobów, by zwiększyć rozpoznawalność sklepu internetowego. Może to być usługa linków sponsorowanych – adwords (płatna dopiero po kliknięciu w reklamę), newsletter, reklama wirusowa oraz pozycjonowanie, dzięki któremu nasza strona www znajdzie się w początkowych wynikach wyszukiwania. Jest to ważne tym bardziej, że dzięki umiejętnie dobranym narzędziom, reklama trafia tylko (i aż!) do zainteresowanych grup odbiorców naszego komunikatu.

– Jedną z zasad, mających niemałe znaczenie dla powodzenia każdego e-biznesu, jest obecność wszędzie tam, gdzie może pojawić się największa część zainteresowanych internautów – podkreśla Kamil Urbaś. W samej Polsce, dostęp do internetu posiada niemal 16 mln. osób, natomiast liczba użytkowników na całym świecie to już ponad 2 miliardy, a więc możliwości są naprawdę duże. Poza wspomnianymi portalami społecznościowym oraz branżowymi, warto poszukać swojego miejsca na reklamę w innych, alternatywnych miejscach, nie koniecznie związanych wprost z zakupami. Mogą to być serwisy tematyką odpowiadające naszym usługom czy produktom, blogi skierowane do odpowiedniej grupy internautów, fora itp. Obecnie, prowadzonych jest też wiele badań eye-trackingowych, dzięki którym dowiadujemy się, na który element strony użytkownik patrzy najczęściej i jak powinna wyglądać nasza reklama, aby skutecznie przyciągała wzrok. Według badań przeprowadzonych przez De Vos & Jansen Market Research i Search Engine Mediabureau Checkit okazuje się, że naszą uwagę przykuwa zazwyczaj kilka pierwszych wyników oraz początkowa pozycja z linków sponsorowanych umieszczonych z prawej – biorąc pod uwagę pierwszą stronę wyszukiwarki Google.

Poza standardowymi metodami reklamy, koniecznie zadbajmy o funkcjonalność i przejrzystość strony internetowej, doskonałą obsługę klienta, obecność w porównywarkach cen, czy np. profesjonalne działania PR-owe. Jedno jest pewne – aby wybrać najlepszą dla swojego sklepu formę promocji – z pewnością warto spróbować każdej…

Mogą Cię również zainteresować