Prywatny sprzęt w pracy

182 odsłony

Zapewne większości z pracowników zdarza się wykorzystywać własny sprzęt do wykonywania zadań służbowych. Począwszy od przynoszenia do pracy laptopa, poprzez podawanie prywatnego nr tel. kończąc na przenoszeniu danych za pomocą prywatnego pendrive’a.

źródło: www.flickr.com
źródło: www.flickr.com

Jak wynika z badań IDC i Unisys 95% pracowników działów IT korzysta z własnego sprzętu w pracy. Teoretycznie nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, iż poprzez korzystanie z własnego sprzętu można narazić firmę na dość duże kłopoty. Dzieje się tak, kiedy na laptopie czy pendrivie mamy nielegalne oprogramowanie lub pliki, a to nie jest znów takie rzadkie. Dodatkowo, dopuszczenie do korzystania z przenośnych dysków czy smartfonów w pracy zwiększa ryzyko tego, że któryś z zatrudnionych wyniesie, nawet przez nieuwagę, ważne dane firmowe poza biuro.

Kolejnym minusem ze strony właściciela firmy jest brak kontroli nad tym, co podwładni robią w pracy. O ile przesył danych na firmowym komputerze można kontrolować, o tyle monitoring np. aktywności w sieci przy wykorzystaniu własnego laptopa nie wchodzi w grę. Pracownicy IT biorący udział w badaniu, mimo iż sami korzystają z prywatnego sprzętu podkreślają, że skąpstwo pracodawcy, w tym przypadku może zdecydowanie nie wyjść mu na zdrowie.

Mogą Cię również zainteresować